Črni petek, eden najbolj napornih dni v letu za spletno nakupovanje, letos prinaša tudi množične proteste Amazonovih zaposlenih po vsem svetu. V kar 20 državah bodo delavci protestirali ali stavkali, da bi opozorili na slabe delovne pogoje, nizke plače in neodzivnost podjetja na podnebne spremembe.
Največji protesti so napovedani med črnim petkom, 29. novembra, in tako imenovanim “digitalnim ponedeljkom”, 2. decembra, ko Amazon pričakuje milijone spletnih naročil. Organizacijo protestov vodi globalna iniciativa Make Amazon Pay, ki zahteva pravično obravnavo delavcev in odgovorno poslovanje podjetja.
Cilji organizacije vključujejo pošteno plačilo zaposlenih, spoštovanje pravice do sindikalnega organiziranja, plačevanje davkov v državah, kjer Amazon posluje, ter vlaganje v trajnostne rešitve za zmanjšanje vpliva na okolje.
Protesti bodo potekali v mestih po ZDA, Nemčiji, Veliki Britaniji, Turčiji, Kanadi, Indiji, Japonski, Braziliji in drugih državah. V Nemčiji je sindikat Verdi napovedal stavke v skladiščih v mestih, kot so Dortmund, Leipzig in Koblenz, kjer pričakujejo tisoče udeležencev. V Franciji bo organizacija ATTAC, ki zagovarja pravično obdavčitev, pripravila protestne akcije v več mestih.
Amanda Gearing, predstavnica britanskega sindikata GMB, je ostro kritizirala Amazonovo poslovanje. “Amazon v Veliki Britaniji pooseblja vse, kar je narobe z našim gospodarstvom – negotove zaposlitve, plače na robu revščine in pogosto nevarne delovne pogoje,” je poudarila.
Poleg delavskih pravic so protesti usmerjeni tudi v Amazonovo neodzivnost na podnebne izzive. Christy Hoffman, vodja globalnega sindikata UNI, je opozorila, da Amazonova “neusmiljena težnja po dobičku škodi delavcem, okolju in demokraciji.”
Organizatorji zahtevajo, da podjetje prevzame odgovornost za svoj vpliv na okolje in v prihodnje investira v trajnostne rešitve, ki bi zmanjšale ogljični odtis njegove logistične mreže.
Amazon se še ni uradno odzval na napovedane proteste, vendar podjetje pogosto poudarja, da svojim zaposlenim zagotavlja konkurenčne plače in varne pogoje za delo. Kljub tem zagotovilom ostajajo očitki o izkoriščanju delavcev in neplačevanju davkov predmet razprave na globalni ravni.
Napovedani protesti osvetljujejo temno plat največjega spletnega trgovca na svetu in poudarjajo potrebo po večji korporativni odgovornosti. Medtem ko milijoni potrošnikov na črni petek iščejo popuste, zaposleni v Amazonu opozarjajo na svojo stisko in pozivajo k bolj pravičnemu poslovnemu modelu.
Ali bodo ti protesti spodbudili spremembe v delovanju korporativnega giganta, bo pokazal čas. Za zdaj pa ostaja jasno, da Amazonova uspešnost temelji na sistemu, ki ne koristi vsem enako.