Naš vsakdanjik je sestavljen iz navad, ki smo jih oblikovali skozi leta. In zdaj smo, kjer smo. Vse tiste malenkosti, ki nas zdaj motijo, smo sami vključili v svoje življenje. Toliko časa, kot smo potrebovali, da ustvarimo trenutno stanje, potrebujemo dvakrat toliko časa, da ga popravimo. Zveni skrajno neprijetno in dolgočasno. Kajne? Vendar dejansko, je mogoče.
Navade je mogoče spremeniti, čeprav se včasih zdi misija nemogoče. Vendar zmorete, če si to zares želite. Ponujamo vam nekaj predlogov, kako spremeniti navade:
Življenje je dovolj zapleteno, poenostavite ga
1. Napišite načrt, identificirajte cilje. Določite, katere navade želite spremeniti in zakaj.
2. Postopno uvajanje, osredotočite se za spremembo ene navade in jo postopoma uvajajte
3. Razdelite na manjše korake, razdelite vsako spremembo na manjše, dosegljive korake
4. Spremljajte napredek
5. Nagradite se
Napišite načrt, identificirajte cilje:
Če ne veste, kaj spremeniti, kako boste to storili? Z malo truda boste zlahka odkrili pasti, v katere ste se ujeli. Z nekaj iskrenosti bo vaš seznam dolg kot nakupovalni listek. Zato najprej zapišite svoje cilje in prioritete. Na stran lahko odložite nekaj drobnih napak, ki se jih sprva vsak od nas močno drži. Najprej se znebite tistih največjih, najpomembnejših in najbolj bolečih slabih navad. Z njihovo spremembo boste naredili kvantni preskok, ki bo olajšal vse druge spremembe. Morda se boste vprašali, a kako naj spremenim tisto, kar je globoko zakoreninjeno in komajda spremenim tiste banalne neumnosti, ki se me le bežno dotaknejo? Prvič, ni tako težko. Zaupaj mi. Do zdaj sploh niste razmišljali o spremembi svojih navad. Ko se soočite s težavo, težava izgine.
Postopno uvajanje:
Če se osredotočite na rešitev, se bo kmalu vse razpletlo. Ena navada, ena zmaga. Namesto, da se prehitro lotite več sprememb hkrati, se osredotočite na eno navado. To omogoča lažje prilagajanje in povečuje verjetnost, da boste spremembo resnično vzeli za svojo. Postopno uvajanje omogoča tudi lažje sledenje napredku. S tem pristopom je verjetnost dolgoročnega uspeha večja.
Razdelite na manjše korake:
Razdeljevanje spremembe navade na manjše korake je učinkovita strategija, ki olajša dosego ciljev. Namesto, da se osredotočite na velik, morda zastrašujoč cilj, ga razdelite na manjše bolj obvladljive oziroma dosegljive korake. To omogoča lažje sledenje napredku. Tudi najdaljša pot se začne s prvim, običajno majhnim korakom. Spreminjamo se vse življenje. To ni tek na kratke proge, ampak sprememba za vse življenje. Ustvarjanje novih, boljših navad je dobra naložba za naše življenje.
Spremljajte napredek:
Vodite dnevnik o spremembah, to vas bo dodatno motiviralo. Dlje kot potujete, več poti prepotujete. Včasih se spomniš prvega dne svoje spremembe, prvega koraka, spodbude, ki si jo dal sam sebi. Z vrha hriba je lep razgled, kajne? Da bi dosegel sam vrh, nisi preskočil stopnice ali dveh. Trajalo je. Pri uspešnih ljudeh večinoma vidimo le končne rezultate, vsa nešteta, odrekanja in bolečine, ki so del te poti, pa nam drugim ostanejo nevidni. Ne glej nazaj po vsakem koraku, ker ne boš videl razlike. Prehodite dober del poti, ustavite se in poglejte nazaj.
Nagradite se:
Samo vi lahko spremenite svoje navade. Vaša okolica vas lahko motivira, na primer dobri prijatelji, lepa glasba ali knjiga, vendar na tem potovanju potujete sami. Če ni nikogar, ki bi vas motiviral, motivirajte samega sebe. Nagradite se, zaslužite si, ker ste to pot začeli!
Na svetu obstajajo tri vrste ljudi. Tisti, ki spreminjajo svet, drugi, ki opazujejo svet in tretji, ki se sprašujejo, kaj se je spremenilo. Najlažje je sedeti in opazovati, kaj se dogaja okoli nas.
To ni popoln vodnik do boljšega, uspešnejšega življenja. To je kratek opomnik, da lahko dosežete nekaj več! Spremenite nekaj. Danes! Zdaj!
Srečno!