Minuli konec tedna je vzhod Kitajske zajelo nenavadno vreme – v provinci Šandong so prebivalci doživeli snežne meteže in nizke temperature, medtem ko je le nekaj sto kilometrov stran v Šanghaju termometer pokazal skoraj 30 stopinj Celzija.
V nedeljo so obilne snežne padavine zajele provinco Šandong, kjer je ponekod zapadlo do 13 centimetrov snega. Zaradi nevarnosti poledice in močnih snežnih neviht so oblasti izdale dve rdeči opozorili, več okrožij pa je za ponedeljek odpovedalo pouk. Motnje so beležili tudi v prometu, številni vlaki so imeli zamude.
Fotografije s tega območja prikazujejo delavce, ki s cest odmetavajo sneg, medtem ko so se prebivalci toplo oblekli in previdno prebijali skozi zimske razmere.
Le 650 kilometrov južneje, v Šanghaju, pa je bilo vzdušje popolnoma drugačno. Mesto s skoraj 25 milijoni prebivalcev je v soboto in nedeljo doživelo najtoplejši začetek marca v zadnjih 150 letih, pri čemer so temperature dosegle rekordnih 28,5 stopinje Celzija.
Prebivalci so se množično zgrnili na ulice v poletnih oblačilih, uživali v sladoledu in soncu, otroci pa so se igrali v fontanah.
Napovedi kažejo, da se bodo temperature v Šanghaju v prihodnjih dneh nekoliko znižale, vendar tako izrazite vremenske razlike potrjujejo trend vse bolj nepredvidljivega podnebja na Kitajskem.
Lani so v državi zabeležili najtoplejše leto v zadnjih šestih desetletjih, Šanghaj pa je doživel najvišje temperature vse od obdobja dinastije Qing. Kitajsko podnebje zaznamujejo dolgotrajne suše, uničujoče poplave in nenadne temperaturne skrajnosti, ki vplivajo na vsakdanje življenje prebivalcev.
Medtem ko znanstveniki opozarjajo na posledice globalnega segrevanja, se Kitajska vse bolj sooča z izzivi prilagajanja ekstremnim vremenskim razmeram, ki postajajo nova realnost.