V Prago se je danes odpravilo stotine čeških kmetov. Zapeljali so se v središče Prage in ovirali promet pred kmetijskim ministrstvom, saj so se pridružili protestom proti visokim stroškom energije, nerazumni birokraciji in okoljevarstvenemu dogovoru Evropske unije.
Kmetje so se letos po vsej Evropi (Poljska, Nemčija, Španija, Italija) podali na ulice, da bi se uprli nizkim odkupnim cenam in visokim stroškom, poceni uvozu in omejitvam EU glede podnebnih sprememb.
Čeprav so se glavna kmetijska združenja distancirala od današnje “akcije”, se je več sto protestnikov zbralo pred kmetijskim ministrstvom, kjer so žvižgali in vzklikali “Sramota” in “Ven“.
“Danes smo prišli sem predvsem zaradi birokracije, povezane s kmetijstvom, papirologija je na meji znosnosti,” je dejal 28-letni kmet Lukas, ki je stal v vrsti traktorjev.
Drugi kmet, Vojtech , je dejal, da cenejši uvoz ni bil podvržen enakemu nadzoru kot domača proizvodnja: “Imajo drugačno izhodišče, saj nas nadzoruje milijon uradnikov,” je dejal.
Vlada je dejala, da imajo organizatorji ponedeljkovih demonstracij malo skupnega s pravim kmetijstvom. Namreč izkazalo se je, da kmetje, ki nasprotujejo zeleni politiki EU in visokim cenam energije, podpirajo Rusijo.
“Današnje demonstracije nimajo veliko skupnega z bojem za boljše pogoje za kmete,” je na platformi X objavil češki predsednik vlade Petr Fiala in dodal “Demonstracije izvajajo ljudje, ki na primer ne skrivajo svoje podpore Kremlju in si prizadevajo za druge cilje, ki niso interesi kmetov“.
“Pogajamo se s tistimi, ki zastopajo kmete,” je dodal Fiala.
Kmetijska zbornica (AK) skupaj z drugimi evropskimi kmeti načrtuje proteste v četrtek. Današnjega protesta s traktorji se ni udeležila.
Njeni glavni očitki so kmetijska politika EU, izkrivljanje trga in nizke odkupne cene, ki izhajajo iz presežkov ob poceni uvozu iz držav zunaj bloka.
Kmetje se pritožujejo tudi zaradi stroškov, povezanih z bojem EU proti podnebnim spremembam, ki so določeni v zelenem sporazumu, ki določa kmetijske predpise za 27 članic bloka za desetletja.
“Kmetje so v tem brezupnem položaju obupani in ne vedo, kaj naj pričakujejo v bližnji, kaj šele v daljni prihodnosti,” je prejšnji teden dejal predsednik AK Jan Dolezal.
Tudi na Slovaškem so kmetje napovedali proteste v naslednjih dneh. Vlado želijo prisiliti v aktivno sodelovanje, saj so jezni zaradi zamujanja subvencij, neenakomerne pomoči ali cenejšega uvoza iz držav zunaj EU, tudi iz Ukrajine.
V začetku februarja so poljski kmetje že blokirali ceste po vsej državi in na mejnih prehodih z Ukrajino ter tako začeli mesec dni trajajočo splošno stavko v znak protesta proti politiki EU.