Po podatkih nevladnih organizacij se je do opoldneva v Beogradu volitev udeležilo 14,3 odstotka volivcev, medtem ko jih je bilo decembra ob istem času 13,6 odstotka. Volišča so se v prestolnici odprla ob 7.00 in se bodo zaprla ob 20.00.
Volitve spremlja več sto domačih in tujih opazovalcev. Uradni podatki o volilni udeležbi še niso bili objavljeni.
Vladajoča Srbska napredna stranka (SNS) predsednika Aleksandra Vučića gre na volitve z zagonom, saj so se v zadnjih mesecih v opoziciji vneli spopadi.
Koalicija opozicijskih strank in kandidatov, ki je na decembrskih volitvah vodila kampanjo pod geslom “Srbija proti nasilju“, se je izkazala za močnega tekmeca SNS in njenim zaveznikom v prestolnici.
Beograd je na volitvah, na katerih so SNS in njeni koalicijski partnerji na parlamentarnih volitvah, ki so potekale istega dne, prepričljivo zmagali, ostal v ozadju. Opozicija je dobila 43 od 110 sedežev v beograjskem občinskem svetu, SNS pa 49.
Po večtedenskih pogajanjih SNS ni uspela oblikovati občinske vlade, zato so bile marca razpisane nove volitve.
Lokalne volitve potekajo tudi v več deset drugih občinah po vsej državi.
Po decembrskih volitvah so mednarodni opazovalci obtožili SNS goljufij, saj je opozicija obtožila SNS številnih “nepravilnosti“, vključno s “kupovanjem glasov” in “polnjenjem volilnih skrinjic“.
Spori so spodbudili zborovanja pred vladnimi uradi med vrsto protestov, ki so več tednov pretresali prestolnico, srbsko vrhovno sodišče pa je pozneje zavrnilo zahtevo opozicije za razveljavitev glasovanja. Vendar je opozicija s težavo ostala enotna, pri čemer so se razhajanja povečala zaradi morebitnega bojkota glasovanja in celo zaradi imena koalicije.
Nekateri državljani so dejali, da so spori prispevali k zmanjšanju kampanje in zanimanja javnosti za volitve.
“Volilne kampanje se mi niso zdele nič posebnega, saj sem videl več pozivov k bojkotu volitev kot k udeležbi na njih. Nisem opazil nobene akcije, kot je bila na prejšnjih volitvah decembra,” je povedal študent iz Beograda.
Nekatere lokalne nevladne organizacije, ki so opazovale glasovanje, so povedale, da je bilo do nedelje zjutraj zabeleženih več deset nepravilnosti, vključno s primeri “kupovanja glasov“, tako imenovanega družinskega glasovanja ali dvojne registracije volivcev.
“Vem le, kaj se dogaja v krajih, ki jih obiščem. Sodelujemo tudi s civilno družbo. Če bomo prejeli informacije, jih bomo upoštevali,” je dejal Lamberto Zannier, Italijan, ki vodi opazovalno misijo organa za pravice ODIHR pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).
Beograjske volitve so simboličnega, pa tudi gospodarskega pomena, saj mesto ustvari približno 40 odstotkov bruto domačega proizvoda Srbije. Po podatkih popisa iz leta 2022 četrtina prebivalcev Srbije živi v glavnem mestu, kjer je registriranih približno 1,6 milijona volivcev.
Za boj proti morebitnim goljufijam je bila maja sprejeta zakonodaja, ki jo je podprla opozicija in ki vsem, ki so se v zadnjem letu preselili, prepoveduje glasovanje v novem volilnem okraju.
Novi zakon je bil sprejet po obtožbah iz decembra, da so Srbi iz sosednje Bosne z avtobusi prihajali v Beograd, da bi nezakonito oddali glasovnice.