Ameriški predsednik Joe Biden je slovenskega premierja Roberta Goloba pohvalil za pomembno vlogo Slovenije pri nedavni ameriško-ruski izmenjavi zapornikov, v kateri so bili izpuščeni tudi ameriški državljani. Po srečanju v Washingtonu je Bela hiša sporočila, da je Biden posebej izpostavil prispevek Slovenije k diplomatskim prizadevanjem, ki so omogočila izpustitev zapornikov.
Dogovor, sklenjen avgusta, je bil največja ameriško-ruska izmenjava zapornikov v postsovjetski zgodovini, saj je vključeval 24 oseb, več mesecev pogajanj in popuščanja drugih evropskih držav – vključno s Slovenijo -, ki so v okviru izmenjave izpustile Ruse v svojih priporih.
“Rad bi se vam zahvalil za vašo diplomacijo, podporo in vodenje,” je dejal Biden na začetku srečanja z Golobom v Ovalni pisarni. “To ste omogočili. To ni pretiravanje. Vi ste to omogočili.“
Slovenija je privolila v izpustitev Artema Viktorovicha Dultseva in Ane Valerevne Dultseve, ruskih vohunov, ki sta več let živela v slovenski prestolnici Ljubljani in se izdajala za Argentinca, ki sta vodila zagonsko IT podjetje in spletno umetniško galerijo.
Zakonca, ki sta imela dva otroka, naj bi Ljubljano uporabljala kot svojo bazo za potovanja v sosednje države članice Nata in EU, kjer sta prenašala ukaze iz Moskve in prinašala denar drugim ruskim agentom. Aretirana sta bila leta 2022.
Golob, ki je šele tretji slovenski premier, ki je bil povabljen v Washington na srečanje s predsednikom Bele hiše je dejal, da je izmenjava zapornikov pokazala, da z “majhno pomočjo pravih prijateljev nič ni nemogoče“.
Nekdanji predsednik vlade Janez Janša je bil zadnji predsednik vlade, ki se je leta 2006 srečal z ameriškim predsednikom v Beli hiši, ko ga je gostil George W. Bush. Borut Pahor je Belo hišo obiskal februarja 2011 in se srečal s takratnim ameriškim podpredsednikom Bidenom. Med tem obiskom se je predsednik Barack Obama na kratko pridružil obema voditeljema.
Evan Gershkovich, novinar Wall Street Journala, je v ruskem zaporu preživel 16 mesecev, Alsu Kurmasheva, rusko-ameriška urednica Radia Svobodna Evropa/Radia Svoboda, je bila aretirana lani, Paul Whelan, nekdanji ameriški marinec, pa je bil v ruskem priporu od aretacije leta 2018. Rusija je vse tri obsodila vohunjenja.
Po navedbah Bele hiše sta se voditelja pogovarjala o vojni v Ukrajini, energetski varnosti in situaciji na Bližnjem vzhodu.
Golob je odkrit kritik ravnanja Izraela v vojni v Gazi. Prejšnji mesec je v svojem govoru na letnem srečanju svetovnih voditeljev v Združenih narodih pozval izraelsko vlado premiera Benjamina Netanjahuja, naj “ustavi prelivanje krvi“.
“Gospod Netanjahu, takoj ustavite to vojno,” je dejal in udaril po govorniškem pultu.