Sezona bučk se začne konec pomladi in v začetku poletja. Obstajajo zelene in rumene, so okusne, dostopne in najdemo jih v številnih receptih.
Bučke so nizkokalorične in bogate z vlakninami. Ena porcija sesekljane bučke (ena skodelica) ima le 21 kalorij, 1,5 grama beljakovin, manj kot pol grama maščobe, 3,9 grama ogljikovih hidratov, vključno z 1,24 grama vlaknin in približno 3,1 grama (naravnega) sladkorja. Bučke prispevajo k občutku sitosti, kar je lahko odlično živilo, če želimo izgubiti kakšen kilogram.
Bučke so bogate z antioksidanti, ki so pomembni za podporo imunosti. Vsebujejo veliko vitaminov A in C ter številne rastlinske spojine, vključno s polifenoli in karotenoidi, skupino rastlinskih pigmentov. Vsa ta mikrohranila so antioksidanti, ki telesu pomagajo zmanjšati vnetje in se boriti proti prostim radikalom. Prosti radikali so nestabilne molekule, ki lahko, če se kopičijo v velikih količinah po telesu, povzročijo skoraj vsako kronično bolezen.
Bučke vsebujejo pomembna hranila za zdravje oči in vida. Dva karotenoida, ki ju najdemo v tej buči, lutein in zeaksantin, sta povezana z izboljšanim zdravjem oči, tako kot vitamin A. Lutein in zeaksantin se dejansko kopičita v mrežnici in pomagata preprečevati s starostjo povezane očesne bolezni, kot sta katarakta in degeneracija makule. Katarakta je očesna motnja, pri kateri se leča očesa zamegli, kar lahko povzroči zmanjšano vidno ostrino. Degeneracija makule pa je očesna bolezen, pri kateri pride do poškodbe makule, majhnega središčnega dela zadnjega očesnega dna. Makula je odgovorna za ostro vidno zaznavanje.
Znano je tudi, da bučke podpirajo zdravje srca, zahvaljujoč vsebnosti vlaknin, kalija, magnezija in vitamina K. V bučkah boste našli pektin, vrsto topne vlaknine, ki se veže na holesterol v prebavilih in ga izloča iz telesa, skozi odpadke in se ne absorbira v kri. Vnos vlaknin lahko prispeva tudi k normalni ravni krvnega tlaka, kar je ključ do optimalnega zdravja srca. Medtem pa sta kalij in magnezij elektrolita, ki igrata ključno vlogo pri normalnem ritmu srčnega utripa. Vitamin K je sestavni del zdravega strjevanja krvi, kar je še en pomemben vidik za splošno zdravja srca.
Ker si bučke polne vlaknin, so odlične za zdravo prebavo in črevesni mikrobiom. Topne vlaknine, ki jih najdemo v bučkah, so koristne za zdrave bakterije v črevesju. Visoka vsebnost vode, ki jo najdemo v bučkah, ni le vlažilna – pomaga tudi pri prebavi, olajšala absorpcijo hranil in prepreči običajne težave, kot je zaprtje.
Poleg vseh zgoraj omenjenih hranilnih snovi, ki jih najdemo v bučkah, boste našli tudi vitamin B, folno kislino in vitamin B6.