Ta napeta dokumentarna serija raziskuje vzpon, vladavino in padec Adolfa Hitlerja ter nacistov, od 1930-ih let do holokavsta in sojenj v Nürnbergu. V promocijskem gradivu Berlinger pojasnjuje svojo odločitev, da se iz tematike resničnih zločinov premakne na totalno vojno in genocid.
“Zdaj je pravi čas, da to zgodbo povemo mlajši generaciji kot opomin. V Ameriki se soočamo s svojimi lastnimi izzivi demokracije, s porastom avtoritarnosti in antisemitizma. Z drugimi besedami, ne moreš posneti dokumentarca o Nemčiji 1930-ih in 40-ih, ne da bi imel v mislih Združene države Amerike v 2010-ih in 20-ih,” navaja Berlinger.
Berlinger se osredotoča na razvoj Hitlerjeve psihologije in svetovnega nazora, kar serijo vodi od frustracij njegove mladosti v Avstriji do njegovega vzpona v Nemčiji v tridesetih letih prejšnjega stoletja, nato pa na vzhodno fronto, v Sovjetsko zvezo in koncentracijska taborišča v Nemčiji in na Poljskem.
Novo pripovedovanje stare zgodbe seveda zahteva svež pristop, Berlinger pa jih ima več. Ameriški novinar William L. Shirer služi kot neuradni pripovedovalec serije, kljub temu, da je umrl leta 1993. Z uporabo tehnologije umetne inteligence njegov glas bere odlomke iz njegovih številnih knjig o tem obdobju, občasno pa se njegov pravi glas sliši v posnetkih radijskih oddaj. Na ekranu ga predstavlja tudi igralec v scenah, ki rekonstruirajo prvo nürnberško sojenje leta 1945.
Pričevanja s sojenj se uporabljajo za zapolnitev poročil o političnih spletkah, vojskovanju in množičnih umorih. Shirerov glas dodaja novo perspektivo, serija pa vključuje igrane rekonstrukcije in arhivske posnetke, kot tudi doslej nevidena avdio pričevanja iz Nürnberga, kjer je bilo desetin nacističnih voditeljev sojenih za zločine proti človeštvu.
“Hitler in nacisti: Zlo na sojenju” tako ponuja globok vpogled v eno najtemnejših obdobij človeške zgodovine, pri čemer izkorišča sodobno tehnologijo in inovativne pripovedne tehnike, da bi te grozote približal novi generaciji gledalcev, zato vam Odmevno priporoča ogled.