Dr. Ranko Rajović, priznani strokovnjak za vprašanja vzgoje otrok in avtor sistema NTC učenja, ki spodbuja zdrav razvoj možganov pri otrocih, je v intervjuju za Radiosarajevo.ba spregovoril o težavah, ki jih prinaša pretirana uporaba mobilnih telefonov pri otrocih.
Rajović opozarja, da je pretirana uporaba mobilnih telefonov eden največjih problemov sodobnega starševstva. Starši se pogosto odločijo za nakup pametnega telefona zaradi pritiska vrstnikov in potrebe po komunikaciji, vendar se kmalu soočijo s problemom, da otrok svojo pozornost usmerja izključno na ekran.
“Sem za moderno tehnologijo, vendar moramo vedeti, kaj tehnologija dela našemu otroku,” pojasnjuje Rajović. “Ko otrok dobi mobilni telefon, brez njega več ne more živeti. Možgani kot organ za preživetje morajo učiti, da bi preživeli. Vsakič, ko se naučijo nekaj novega, sproščajo hormone sreče – endorfine. To je biološka nagrada, ko se nekaj naučimo.”
Ko otrok uporablja telefon in prehaja nivoje v igrah, se sprošča prekomerna količina endorfinov, kar ni fiziološko. “Endorfinski receptorji so kot morfijski receptorji – otrok je kot drogiran. Starši se tega ne zavedajo,” pravi Rajović.
Postavljanje meja pri uporabi telefonov
Rajović svetuje, naj starši otrokom ne kupujejo mobilnih telefonov, če pa jim jih že kupijo, naj določijo meje uporabe – na primer pol ure na dan. “Po izkušnjah staršev otroci najdejo načine, kako to zlorabiti. Gredo na stranišče, se zaklenejo in igrajo. Nekateri se ponoči zbujajo, da bi igrali medtem ko starši spijo,” opozarja Rajović.
Rešitve in inovativni pristopi
V okviru programa “Erasmus +” sodeluje Rajović pri projektu v Sloveniji, Češki, Slovaški, Italiji in Franciji. Razvil je aplikacijo, ki otrokom omogoča, da na telefonu uporabljajo le osnovne funkcije, kot so telefoniranje in SMS – sporočila. Ostale aplikacije so dostopne le pol ure na dan, dodatnih 20 minut pa otrok dobi le, če prehodi štiri kilometre.
“Aplikacijo smo testirali in otroci so zelo inovativni, kako jo prelisičiti. Zato smo omogočili staršem, da spremljajo uporabo aplikacije,” pojasnjuje Rajović.
Spremembe v vzgoji in prezaščitništvo
Rajović opozarja tudi na problem prezaščitništva v sodobni vzgoji. “Otroci se morajo naučiti padati, prav tako kot se morajo naučiti misliti. Prezaščitništvo preprečuje otrokom, da bi se naučili osnovnih življenjskih veščin,” pravi Rajović.
Potreba po spremembah v starševskih vzorcih
Rajović poudarja, da se starševski vzorci danes razlikujejo od tistih pred nekaj desetletji. “Starši so drugačni, otroci ne hodijo več peš, vozijo jih z avtomobili. Mislim, da je to zaradi preobilja informacij, kjer je najbolj zastopana slaba novica,” pravi Rajović.
“Moramo se boriti za svoje otroke, ker drugih otrok nimamo. Problem je, da je vsaka nova generacija nekoliko šibkejša. Motorično so slabši, slabša jim je pozornost in koncentracija, ne morejo pisati, ne morejo se učiti. Vprašanje je, kaj bo čez deset let, če nič ne spremenimo. Kakšni bodo naši otroci, ko odrastejo in se od njih pričakuje, da bodo ekonomsko produktivni? Moramo jih pripraviti na prihodnost,” opozarja Rajović.
Dr. Ranko Rajović poudarja, da je treba takoj ukrepati in spremeniti vzorce starševstva ter uporabo tehnologije pri otrocih. Le tako bomo lahko zagotovili zdrav razvoj in prihodnost svojih otrok.