Evropska unija in Velika Britanija sta razširili sankcije proti Iranu zaradi njegove vloge pri dobavi orožja Rusiji za vojno v Ukrajini. Sankcije so usmerjene v iranska pristanišča, ladjarska podjetja in posameznike, ki sodelujejo pri transportu komponent za izdelavo raket in brezpilotnih letalnikov. Svet EU je sporočil, da sankcije prepovedujejo izvoz, prevoz, dobavo ali prodajo teh komponent iz Evropske unije v Iran.
Poleg tega vključujejo prepoved transakcij s pristanišči in ladjarskimi podjetji, povezanimi z iranskimi entitetami, ter zamrznitev premoženja iranskega državnega ladjarskega podjetja IRISL in njegovega direktorja. Na seznam so bile dodane tudi tri ruske firme, ki preko Kaspijskega jezera dobavljajo iransko orožje Rusiji.
Sankcioniranim entitetam je onemogočen dostop do finančnih ali gospodarskih sredstev znotraj EU, prav tako pa je njihovim predstavnikom prepovedan vstop v države unije. Gre za nadaljevanje sankcij, ki jih je EU uvedla julija 2022 zaradi dobave brezpilotnih letalnikov Rusiji. V maju letos so ukrepe razširili na področje raket in podpore oboroženim skupinam, ki delujejo na Bližnjem vzhodu in v Rdečem morju.
Velika Britanija je uvedla podobne ukrepe proti iranskim podjetjem, vključno z Iran Air in Islamic Republic of Iran Shipping Lines (IRISL). Obema družbama je zamrznila premoženje in omejila njihove dejavnosti, vključno z rednimi komercialnimi zračnimi prevozi med Iranom in Združenim kraljestvom.
Novi ukrepi so jasen signal evropskih držav in Velike Britanije, da ne bodo tolerirale iranske podpore Rusiji. Poudarjajo pomen omejevanja dobave orožja, ki ga Iran zagotavlja Moskvi, ter zmanjšanja njegove vloge pri destabilizaciji Bližnjega vzhoda in širšega območja. Kljub strogim ukrepom pa ostaja vprašanje, ali bodo sankcije zadostne za ustavitev sodelovanja med Iranom in Rusijo ter zmanjšanje napetosti na mednarodni ravni.