Ruski predsednik Vladimir Putin in iranski predsednik Masoud Pezeshkian sta v Moskvi podpisala 20-letni strateški partnerski sporazum, ki je že povzročil nemir v zahodnih krogih. Dogovor, ki poglablja gospodarsko in obrambno sodelovanje med državama, vključuje tudi načrt za gradnjo nove jedrske elektrarne v Iranu. Pezeshkian, ki je na svojem prvem uradnem obisku v Rusiji od prevzema funkcije julija lani, je sodeloval tudi na vrhu skupine BRICS.
Poglabljanje vezi in skupni projekti
Putin je ob srečanju poudaril, da sporazum odraža dolgoletna prizadevanja za krepitev dvostranskih odnosov. “Ta dogovor bo dodatno okrepil trgovinske in gospodarske vezi med Rusijo in Iranom,” je dejal. Predsednika sta se dogovorila tudi za dokončno sklenitev pogodbe o gradnji nove jedrske elektrarne v Iranu. Rusija je že zgradila prvo iransko jedrsko elektrarno, ki obratuje od leta 2013, pogodbe za dva dodatna reaktorja pa so že podpisane.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je poudaril, da je Iran za Rusijo ključni partner pri večstranskem sodelovanju. “Ta odnos ima izjemen strateški pomen,” je dejal. Kljub temu pa v dogovoru ni bila vključena vzajemna obrambna klavzula, kot je to primer z ruskimi sporazumi z Belorusijo in Severno Korejo.
Obtožbe Zahoda in vojaško sodelovanje
Iran in Rusija sta v zadnjih mesecih deležna ostrih kritik zahodnih držav zaradi domnevnega vojaškega sodelovanja. Iran naj bi Rusiji dobavljal samomorilske drone kamikaza za uporabo v vojni v Ukrajini, medtem ko je Rusija Iranu že dostavila svoj protizračni sistem S-300 in pripravlja dobavo naprednih lovskih letal. Kljub temu obe državi trdita, da njuno partnerstvo ni usmerjeno proti tretjim državam.
Pred podpisom dogovora je Pezeshkian sodeloval na vrhu skupine BRICS v Kazanu, kjer je razpravljal z ruskim premierjem Mihailom Mišustinom in Vladimirjem Putinom. To je bila priložnost za razširitev pogovorov o gospodarskih in obrambnih zadevah ter za utrditev načrtov za dolgoročno sodelovanje med državama.
Z dogovorom Iran in Rusija pošiljata jasno sporočilo o svoji zavezanosti k poglabljanju dvostranskih odnosov, ne glede na zadržke Zahoda. Zahod izraža zaskrbljenost zaradi vse tesnejšega sodelovanja med Iranom in Rusijo, vendar se državi neomajno posvečata svojim strateškim ciljem, kot so energetski projekti in obrambno partnerstvo.