Kitajska je napovedala, da bo sprejela “vse potrebne protiukrepe”, če bo ameriški predsednik Donald Trump vztrajal pri uvedbi dodatnih carin na kitajski uvoz. Po napovedih Bele hiše naj bi ZDA prihodnji torek obstoječim 10-odstotnim carinam dodale še dodatnih 10 odstotnih točk, kar bo močno vplivalo na trgovinske odnose med največjima svetovnima gospodarstvoma.
Trump je nove ukrepe utemeljil z obtožbami, da Kitajska prispeva k širjenju smrtonosne droge fentanil v ZDA. “Washington s tem prelaga krivdo,” je v uradnem odzivu zapisalo kitajsko ministrstvo za trgovino. Poudarili so, da ima Kitajska eno najstrožjih protidrognih politik na svetu in da ZDA ta dejstva sistematično ignorirajo.
Peking: “Carine bodo škodile Ameriki, ne Kitajski”
Kitajska vlada vztraja, da carinske dajatve ne bodo rešile težav ameriškega gospodarstva, ampak bodo le dodatno obremenile ameriška podjetja in potrošnike. Poudarili so, da bo Washington s tem destabiliziral globalno industrijsko verigo ter otežil sodelovanje med državama.
Peking je tudi opozoril, da bodo dodatne ameriške carine negativno vplivale na dialog med državama glede nadzora nad drogami. Kitajsko zunanje ministrstvo je ob tem obtožilo ZDA izsiljevanja. “Pritisk, prisila in grožnje niso pravi način ravnanja s Kitajsko. Osnova vsakega dialoga je vzajemno spoštovanje,” je dejal tiskovni predstavnik ministrstva Lin Jian.
Trump nadaljuje s carinskimi grožnjami
Trumpova administracija ne pritiska le na Kitajsko, temveč grozi z dodatnimi carinami tudi drugim globalnim trgovinskim partnerjem. Po trenutnih načrtih naj bi ZDA 12. marca uvedle 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija, aprila pa naj bi sledile enake dajatve na avtomobile, farmacevtske izdelke in računalniške čipe. Evropski uniji je Trump že zagrozil s 25-odstotnimi carinami na uvoz široke palete blaga.
Čeprav so bile do zdaj dejansko uvedene le dodatne carine na uvoz iz Kitajske, se trgovinski napetosti med ZDA, Kitajsko in Evropo stopnjujejo. Gospodarski analitiki opozarjajo, da bi lahko eskalacija trgovinske vojne imela resne posledice za globalno gospodarstvo in povzročila padec gospodarske rasti na ključnih svetovnih trgih.
Kaj sledi?
Kitajska za zdaj ni razkrila konkretnih povračilnih ukrepov, vendar analitiki napovedujejo možne sankcije proti ameriškim podjetjem, omejitve izvoza redkih zemeljskih kovin ali povečanje carin na ameriške izdelke. Peking bi lahko dodatno otežil poslovanje ameriških podjetij, ki delujejo na kitajskem trgu, kar bi imelo daljnosežne posledice za tehnološki in avtomobilski sektor.
V prihodnjih tednih bo jasno, ali bosta Washington in Peking uspela doseči kompromis ali pa se bo trgovinska vojna še dodatno zaostrila. V vsakem primeru pa je jasno, da bo vsak nadaljnji korak obeh držav vplival na globalno ekonomijo in finančne trge.