Kitajska je razglasila pomemben dosežek na področju naprednih komunikacijskih tehnologij. Po poročanju South China Morning Posta (SCMP) je komercialno satelitsko podjetje Chang Guang Satellite Technology Co. izvedlo uspešen prenos podatkov z izjemno hitrostjo 100 gigabitov na sekundo (Gbps) z enega od svojih satelitov do mobilne zemeljske postaje. Ta preboj predstavlja desetkratno izboljšanje v primerjavi s prejšnjimi tehnologijami in krepi Kitajsko kot vodilno silo na področju 6G tehnologije.
Prenos s hitrostjo 100 Gbps omogoča prenos 10 celovečernih filmov v eni sami sekundi, kar je primerjal Wang Hanghang, vodja laserskih komunikacij pri podjetju Chang Guang. Oprema, ki jo je podjetje razvilo, vključuje mobilno zemeljsko postajo, nameščeno na tovornjaku, kar omogoča večjo fleksibilnost in hitrejšo uporabo.
“Muskov Starlink je predstavil svoj laserski medsatelitski sistem, vendar še ni uvedel laserske komunikacije satelit-zemlja. Mi pa smo že začeli z obsežno implementacijo,” je poudaril Wang. Do leta 2027 podjetje načrtuje dokončanje postavitve celotnega satelitskega ozvezdja Jilin-1.
Prej so podobne hitrosti dosegli sistemi, kot sta NASA-in TeraByte InfraRed Delivery (TBIRD) in Tehnološki inštitut Massachusetts (MIT), vendar je Wanguv sistem težji in robustnejši, saj tehta 20 kilogramov, hkrati pa omogoča mobilnost na terenu.
Kaj prinaša 6G?
6G predstavlja šesto generacijo brezžične komunikacije, ki bo združila prizemne, zračne in satelitske komunikacije za popolno pokritost. Cilj je doseči hitrosti prenosa podatkov, ki presegajo 1 terabit na sekundo (Tbps), z izjemno nizko zakasnitvijo le 100 mikrosekund. 6G bo deloval na višjih frekvenčnih pasovih, vključno s spektrom terahercev (THz), kar bo omogočilo izjemne zmogljivosti za aplikacije, kot so pametna mesta, napredna umetna inteligenca in internet stvari (IoT).
Napredek na področju mobilnih baznih postaj
Kitajska je poleg tega dan pred objavo preboja v laserski tehnologiji predstavila tudi mobilno bazno postajo 5G, razvito za vojaško uporabo. Bazna postaja, ki so jo razvili China Mobile Communications Group in Ljudska osvobodilna vojska (PLA), omogoča visoke hitrosti prenosa podatkov in varno komunikacijo do 10.000 uporabnikov v radiju treh kilometrov, tudi v zahtevnih terenih ali pod elektromagnetnimi motnjami.
Globalna tekma za tehnološko prevlado
Kitajska s temi dosežki postavlja visoke standarde na področju 6G tehnologije in utrjuje svoj položaj v globalni tehnološki tekmi. Čeprav Starlink še ni uradno predstavil svoje tehnologije 6G, se Kitajska že pripravlja na obsežno implementacijo, kar pomeni pomemben korak k prihodnosti brezžičnih komunikacij.