Dvostrankarska delegacija ameriških senatorjev je v nedeljo uradno obiskala madžarsko prestolnico in nacionalistično vlado pozvala, naj nemudoma odobri prošnjo Švedske za vstop v Nato.
Madžarska je edina od 31 obstoječih članic Nata, ki še ni ratificirala prošnje Švedske. Madžarska vlada se sooča z naraščajočim pritiskom k ukrepanju, saj je za sprejetje nove države članice v vojaško zavezništvo potrebno enoglasno sprejetje.
Senatorji so napovedali, da bodo kongresu predložili skupno resolucijo, v kateri bodo obsodili domnevno “nazadovanje” demokracije na Madžarskem in pozvali vlado predsednika vlade Viktorja Orbana, naj odpravi blokado transatlantskega povezovanja Švedske.
“S pristopom bosta Madžarska in vaš predsednik vlade naredila veliko uslugo svobodoljubnim narodom po vsem svetu,” je na novinarski konferenci na veleposlaništvu ZDA v Budimpešti dejal senator Thom Tillis, republikanec iz Severne Karoline.
Avtorja resolucije, o kateri je v nedeljo zgodaj zjutraj prvi poročal Associated Press, sta Tillis in senatorka Jeanne Shaheen, demokratka iz New Hampshira. V delegaciji v Budimpešti se jima je pridružil senator Chris Murphy, demokrat iz Connecticuta.
Shaheenova je dejala, da je “razočarana”, ker je madžarska vlada zavrnila srečanje. Noben član madžarske vlade ni odzval povabilu na srečanje z delegacijo, vendar upa in je optimistična, da bo pristop Švedske predložen v ratifikacijo 26. februarja, ko se bodo madžarski zakonodajalci ponovno sestali.
Murphy je dejal, da je zavrnitev Orbanove vlade “nenavadna in zaskrbljujoča”, vendar je dolžnost dolgoletnega voditelja, da si prizadeva za glasovanje.
“Tukaj smo dovolj pametni glede politike, da vemo, da če predsednik vlade Orban želi, da se to zgodi, potem lahko parlament nadaljuje,” je dejal.
Vendar je Orban v sobotnem govoru o stanju države nakazal, da bo madžarski parlament morda kmalu popustil. “Dobra novica je, da se naš spor s Švedsko bliža koncu,” je dejal. “Smo vse bližje ratifikaciji švedskega pristopa k Natu na začetku spomladanskega zasedanja parlamenta.”
Resolucija senatorjev kritizira Orbanove vse bolj tople odnose z Rusijo in Kitajsko ter ugotavlja, da je Madžarska sicer odprla svoja vrata ukrajinskim beguncem, ki bežijo pred invazijo Moskve, vendar se je tudi “uprla in razvodenela sankcije Evropske unije v zvezi z Rusko federacijo”.
Orbana, ki velja za najtesnejšega zaveznika Kremlja v EU, že dolgo kritizirajo, ker ne upošteva standardov bloka glede demokracije in pravne države. EU je Budimpešti zaradi domnevnih kršitev njenih pravil zadržala več milijard sredstev. Demokracija?