Več kot milijarda muslimanov po vsem svetu danes po sončnem zahodu vstopa v postni mesec ramazan. Prvi dan posta bo v soboto, post pa bo trajal 29 dni, vse do 29. marca. Praznovanje ramazanskega bajrama bo sledilo dan kasneje, 30. marca. Letošnja osrednja tema meseca je solidarnost, poudarjajo v Islamski skupnosti v Sloveniji.
Ramazan je deveti mesec muslimanskega koledarja in velja za najpomembnejši čas za vernike. Namenjen je postu, molitvam, druženju ter razmišljanju o duhovnih vrednotah. “Je mesec notranje preobrazbe, v katerem verniki in vernice poglabljajo svojo duhovnost, razvijajo disciplino ter se še bolj zavestno posvečajo sočutju in pomoči drugim,” so zapisali v Islamski skupnosti v Sloveniji.
Post traja od zore do sončnega zahoda, v tem času pa se muslimani odrečejo hrani, pijači in drugim telesnim užitkom. Poleg telesne vzdržnosti je post namenjen tudi duhovnemu čiščenju – odpoved negativnim mislim in dejanjem, večja osredotočenost na molitev in hvaležnost.
Post je obvezen za vse zdrave in polnoletne muslimane, vendar obstajajo izjeme. Otroci, bolniki, nosečnice, potniki in tisti, ki opravljajo težka fizična dela, so posta oproščeni.
Ramazan ni zgolj obdobje posta, temveč tudi čas večje dobrodelnosti in medsebojne podpore. Izkušnja odpovedovanja hrani in vodi muslimane vodi k večjemu razumevanju stisk tistih, ki se vsak dan soočajo s pomanjkanjem. V tem obdobju številni verniki namenijo več sredstev in časa za pomoč revnim ter za humanitarne projekte.
Skupne večerne molitve bodo tudi letos potekale v 18 lokalnih odborih Islamske skupnosti v Sloveniji, največja zbranost pa se pričakuje v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani.
Ramazan in sveto besedilo Koran
Po muslimanskem verovanju je prav v mesecu ramazanu Bog poslancu Mohamedu začel razodevati Koran. Zato se muslimani v tem obdobju še posebej posvečajo njegovemu branju in proučevanju. V večini džamij verniki vsak dan preberejo del svetega besedila, tako da ga do konca meseca preberejo v celoti.
Muslimanski koledar temelji na lunarnem ciklu, zato se ramazan vsako leto premakne za približno deset dni nazaj. Trenutno so muslimani v 1446. letu po hidžri – preselitvi poslanca Mohameda in njegovih privržencev iz Meke v Medino leta 622, kar označuje začetek muslimanskega štetja časa.
Ramazan ostaja čas duhovne discipline, poglobljene vere in skupnostne povezanosti, ki muslimane po vsem svetu združuje v molitvi, postu in solidarnosti.