Rezultati analize so pokazali, da kljub velikemu porastu uporabe brezžične tehnologije pojavnost raka na možganih ni sorazmerno naraščala. To velja tako za tiste, ki imajo dolge telefonske pogovore, kot za tiste, ki mobilne telefone uporabljajo že več kot desetletje.
Sistematični pregled študij je vodila avstralska vladna agencija za varstvo pred sevanji in jedrsko varnost Arpansa, pri čemer so preučili več kot 5000 študij, izmed katerih so izbrali najstrožje znanstvene analize. Končna analiza je vključevala 63 objavljenih študij iz obdobja med letoma 1994 in 2022, kar je “najobsežnejši pregled doslej,” je povedal glavni avtor študije, izredni profesor Ken Karipidis.
Raziskovalci so preučili učinke radiofrekvenčnega elektromagnetnega sevanja, ki ga oddajajo mobilni telefoni, televizijski sprejemniki, otroške varuške in radarji. Ugotovili so, da nobena od preučevanih vprašanj ni pokazala povečanega tveganja za rak na možganih, hipofizi, žlezi slinavki ali levkemijo.
Svetovna zdravstvena organizacija in drugi mednarodni zdravstveni organi so že pred tem ugotavljali, da ni dokončnih dokazov o škodljivih učinkih sevanja mobilnih telefonov na zdravje, vendar so pozvali k nadaljnjim raziskavam. Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC) trenutno uvršča to sevanje v kategorijo “verjetno rakotvorno” ali razred 2B, kar pomeni, da morebitne povezave z rakom ne morejo izključiti.
WHO bo svojo posodobljeno oceno glede vpliva sevanja na zdravje objavil v prvi četrtini prihodnjega leta.