Jessica Brösche, 26-letna nemška turistka, je že več kot mesec dni pridržana v ameriškem centru za migrante v San Diegu. Ameriški mejni agenti so jo ustavili 25. januarja ob prečkanju meje med Mehiko in ZDA, čeprav je imela pri sebi veljavne dokumente za vstop v državo. Njeno pridržanje je nedoločenega trajanja, kar pomeni, da še ni jasno, kdaj bo lahko zapustila ZDA.
Bröschejeva je s svojo ameriško prijateljico Amelio Lofving potovala iz mehiške Tijuane v Los Angeles. Kot tetovatorka je imela pri sebi opremo za tetoviranje, kar je po navedbah ameriške službe za priseljevanje in carino (ICE) sprožilo sum, da namerava v ZDA delati, čeprav je vstopila kot turistka na podlagi obrazca ESTA.
ESTA omogoča državljanom Evropske unije vstop v ZDA brez vizuma, vendar izrecno prepoveduje opravljanje plačanega dela. Ameriške oblasti trdijo, da je Nemka kršila te pogoje, zaradi česar je pristala v centru za pridržanje migrantov Otay Mesa v San Diegu.
Bröschejeva trdi, da je njeno pridržanje neutemeljeno, saj ni nameravala delati v ZDA. Po navedbah njenega zagovornika je imela pri sebi povratno letalsko vozovnico za Berlin, vendar to ni bilo dovolj za ameriške oblasti.
Njena izkušnja v priporu je bila po njenih besedah izjemno težka. Osem dni naj bi preživela v samici, kjer je doživela močan psihološki pritisk. Njena prijateljica je opisala, da so razmere v centru skrajno nehumane.
“Pravi, da je bilo kot v grozljivki. Kričali so v vseh sobah. Po nekaj dneh je ponorela in začela udarjati po stenah, tako da je imela krvave členke,” je povedala njena prijateljica Lofvingova.
Priporni center je sicer za ameriške medije zanikal, da bi bila Nemka zadržana v samici.
Tiskovna predstavnica ICE Sandra Grisolia je v izjavi za medije pojasnila, da so postopki pridržanja posledica domnevne kršitve ameriške migracijske zakonodaje.
“Vsi tujci, ki kršijo ameriško migracijsko zakonodajo, so lahko aretirani, pridržani in, če se s pravnomočno odredbo ugotovi, da jih je mogoče deportirati, deportirani iz ZDA, ne glede na državljanstvo,” je dejala Grisolia.
Nemški konzulat v Los Angelesu je seznanjen s primerom in je v stiku z ameriškimi oblastmi, vendar za zdaj ni znano, kdaj bo Bröschejeva lahko zapustila ZDA in se vrnila domov.
Primer nemške turistke je odprl vprašanja o delovanju ameriškega migracijskega sistema in pravil ESTA. Kritiki opozarjajo, da so postopki ameriških oblasti pogosto nejasni in nesorazmerni, saj je pridržanje za nedoločen čas brez sojenja ali jasnih dokazov lahko sporno.
Bröschejeva medtem v priporu še vedno čaka na razplet postopka, medtem ko njeni svojci in zagovorniki upajo, da se bo lahko kmalu vrnila v Nemčijo.