Raziskava je pokazala, da težji potek covida občutno poveča tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in s tem povezano smrt, pri čemer lahko to povišano tveganje traja kar tri leta po okužbi. Znanstveniki še vedno iščejo natančen odgovor, zakaj ta nevarnost vztraja tako dolgo, saj pri drugih okužbah tega niso opazili.
Raziskava, objavljena v strokovni reviji ‘Atherosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology‘, je analizirala podatke iz zdravstvenih kartotek približno 250.000 posameznikov, shranjenih v podatkovni zbirki UK Biobank. Med njimi je bilo 11.000 ljudi, ki so bili leta 2020 pozitivni na covid-19, od katerih jih je 3.000 potrebovalo bolnišnično zdravljenje. Primerjali so jih z 222.000 posamezniki, ki niso zboleli za covidom, poroča CNN.
Rezultati kažejo, da so imeli tisti, ki so preboleli covid v letu 2020, še tri leta po okužbi dvakrat višje tveganje za srčne in možganske zaplete ter smrt, v primerjavi s tistimi, ki niso bili okuženi. To tveganje je bilo še posebej visoko pri bolnikih, ki so imeli težji potek bolezni in so bili hospitalizirani, saj je bilo primerljivo z bolniki, ki trpijo za kroničnimi boleznimi, kot sta sladkorna bolezen in periferna arterijska bolezen.
Zdravstveni strokovnjaki so bili presenečeni, da se tveganje ni sčasoma zmanjševalo, kar je nenavadno za virusne okužbe, je pojasnila dr. Patricia Best z Mayo klinike, ki pri študiji ni sodelovala. “Pri večini okužb, kot je gripa, tveganje za srčni infarkt običajno izgine kmalu po preboleli bolezni. Toda covid-19 deluje očitno drugače.”
Čeprav točnega odgovora še ni, znanstveniki domnevajo, da bi lahko bil vzrok dolgotrajen vpliv koronavirusa na stene krvnih žil. Prejšnje študije so že pokazale, da virus napada celice v stenah arterij, kar povzroči trajne poškodbe, je povedal dr. Hooman Allayee, eden od avtorjev študije in profesor biokemije na Univerzi v Južni Kaliforniji.