Nedavno objavljene fotografije s tega oddaljenega sveta prikazujejo črne lise, ki bi jih na prvi pogled lahko zamenjali za skupine majhnih črnih pajkov. Vendar pa ti ‘pajki’ niso živa bitja, temveč rezultat fascinantnih naravnih procesov na Marsu.
Kot pojasnjujejo pri ESA, se te lise pojavijo, ko se v spomladanskih mesecih na Marsu sončni žarki odbijejo od plasti ogljikovega dioksida, akumuliranega tekom mrzlih zimskih mesecev. Ta ‘suhi led’ se pod vplivom sončne toplote spreminja v plin, ki nato močno iztisne skozi led in prinaša temni prah izpod površja na vrh. Ko plin izhlapi, za seboj pusti značilne temne lise, ki ustvarjajo vtis ‘pajkov’.
Instrument CaSSIS na krovu ExoMars Trace Gas Orbiterja, ki deluje od leta 2016, je tisti, ki je ujel te zanimive prizore. Glavni namen misije je raziskati, ali je na Marsu kdaj obstajalo življenje, a očitno ponuja tudi vpoglede v dinamične sezonske spremembe na planetu.
Posebno zanimivost dodaja dejstvo, da so se te temne lise pojavile na območju, imenovanem mesto Inkov. Poimenovanje ni naključje; gre za regijo, kjer linearna mreža grebenov spominja na ruševine, kakršne bi lahko pripisali starodavni Inški civilizaciji.