Poljski kmetje so danes s traktorji in baklami blokirali ceste in okrepili proteste proti okoljskim predpisom EU in uvozu poceni hrane iz sosednje Ukrajine. Kmetje na Poljskem in drugod v EU so v zadnjih mesecih protestirali z zahtevo po ponovni uvedbi carin na uvoz kmetijskih proizvodov iz Ukrajine, ki so bile odpravljene po ruski invaziji leta 2022. Pravijo, da ukrajinski kmetje preplavljajo Evropo s poceni uvozom, zaradi katerega niso sposobni konkurirati.
Po ocenah policije bi lahko danes v blokadah na 570 lokacijah sodelovalo do 70.000 protestnikov. Kmetje blokirajo dostopne ceste do večjih mest, vključno s prestolnico Varšavo, in mejne prehode z Ukrajino. Poljski predsednik Andrzej Duda se je protestom spretno izognil z obiskom naše predsednice na Brdu pri Kranju.
Policija je sporočila, da je za današnje blokade pripravila močno prisotnost, saj so v začetku meseca med protestom kmetov v Varšavi izbruhnili spopadi, v katerih je bilo ranjenih 14 policistov. Demonstranti in opozicijski politiki so policijo obtožili agresivne in provokativne taktike.
“Zaradi dogodkov, ki so se zgodili 6. marca je policija pozvala k miru … pred nadaljnjimi protesti, ki so bili za danes napovedani po vsej državi,” je policija zapisala v včeraj objavljeni izjavi.
Današnji protesti naj bi trajali od 7.00 do 19.00. Vendar pa kmetje opozarjajo, da se lahko odločijo za daljše blokade, če z vlado ne bo dosežen dogovor. Predsednik vlade Donald Tusk, se je že prej pogovarjal z voditelji kmetov, da bi slišal njihove zahteve.
Piotr Korycki, eden od protestnikov, ima v skladišču na njegovi kmetiji severno od poljske prestolnice na stotine ton pšenice, rži in koruze, ki so ostale od lanske žetve in jih ne more prodati z dobičkom. Ker je na obzorju nova letina, čuti pritisk, da mora prodati vse, kar ima, da ne bi propadlo.
“Razmere na naših trgih so res zelo, zelo težke,” je dejal Korycki. “In če se ne bo nič spremenilo, lahko čez leto ali dve postane kritično.” Korycki je zaradi svojih frustracij pomagal pri organizaciji protestov, ki že tri mesece potekajo na Poljskem in so del protestov kmetov po vsej Evropi.
K jezi kmetov po vsej Evropi prispevajo tudi načrti EU za boj proti podnebnim spremembam s politikami, imenovanimi zeleni posel, ki bodo po njihovem mnenju povečali upravno delo in poslabšali finančno breme.
Zahteve evropskih kmetov so vse ostrejše, čeprav je Evropska komisija popustila njihovim pritiskom in zmanjšala nekatere okoljske zahteve. Kljub opozorilom znanstvenikov, da mora kmetijska proizvodnja v času “podnebnih sprememb” postati okoljsko bolj trajnostna.