Nenavadna vremenska motnja je v torek prešla ameriški zvezni državi Teksas in Novo Mehiko ter povzročila pravo zmedo. Močni vetrovi, ki so dosegali hitrost do 130 kilometrov na uro, so dvignili ogromne količine prahu, ki je nebo nad Dallasom obarval rdeče-oranžno.
Zaradi nenadne slabe vidljivosti so na mednarodnem letališču Dallas-Fort Worth zabeležili številne zamude letov. Na avtocestah je prišlo do več prometnih nesreč, saj je gost prah zaslepil voznike. Fox 4 Dallas je poročal tudi o več prevrnjenih tovornjakih. Poleg tega je več kot 400.000 ljudi v različnih delih Teksasa začasno ostalo brez elektrike.
Pojav, ki je zakril sonce in prinesel rdečkasto meglico, je znan kot habub – redka, a intenzivna prašna nevihta, značilna za sušne regije, kot so puščave Severne Afrike, Bližnjega vzhoda, Avstralije in jugozahoda ZDA. Beseda habub izvira iz arabščine in pomeni “močan veter” ali “odnesti prah”.
Močni sunki vetra so dvignili prah s suhih zahodnih predelov Teksasa in Nove Mehike ter ga prinesli v urbana območja. Po podatkih vremenoslovcev je takšen pojav v ZDA sicer redek, a v zadnjih letih postaja vse pogostejši zaradi podnebnih sprememb in naraščajoče suše v jugozahodnem delu države.
Peščeni vihar je trajal več ur, nato pa so se razmere do večera izboljšale. Kljub temu so oblasti prebivalce opozorile, naj bodo previdni pri vožnji in spremljajo vremenska opozorila, saj lahko takšne nevihte nenadno povzročijo izjemno slabo vidljivost in nevarne razmere na cestah.
Znanstveniki opozarjajo, da bi se lahko ob naraščajočih temperaturah in suši podobni pojavi v prihodnje v ZDA dogajali vse pogosteje.