Raziskovalci Kemijskega inštituta so razvili nov terapevtski pristop za boj proti raku, ki združuje uničevanje rakavih celic in krepitev imunskega sistema. Pri predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, eno najbolj agresivnih oblik raka, se je pristop izkazal za uspešnega v 40 % primerov.
Navdih za metodo so našli v inflamosomih, proteinskih strojih prirojenega imunskega sistema, ki celicam omogočajo boj proti škodljivim mikroorganizmom. Raziskovalci so v tumorske celice vnesli zapis za protein gasdermin D, ki poškoduje celično membrano, sproži celično smrt in sproži vnetje. Poleg tega so vnesli zapis za citokine, ki imunskim celicam pomagajo prepoznati in napasti rakave celice.
Pri raziskavi so ugotovili, da lahko določeni citokini, kot je interlevkin 12, močno okrepijo protitumorski odziv imunskega sistema, medtem ko drugi, kot je interferon gama, ta odziv zavirajo. Terapija je trenutno najprimernejša za lažje dostopne tumorje, kot so kožni rak in rak dojk, pri čemer so proteine vnesli s pomočjo elektroporacije.
Raziskovalci zdaj načrtujejo razvoj novih metod za dostavo proteinov, kar bi omogočilo zdravljenje težje dostopnih tumorjev.
Raziskavo, ki je dosegla objavo v ugledni reviji ‘Nature Communications’, so izvedli Sara Orehek, Taja Železnik Ramuta, Duško Lainšček, Špela Malenšek, Martin Šala, Mojca Benčina, Roman Jerala in Iva Hafner Bratkovič. Njihov preboj odpira nove možnosti za razvoj bolj učinkovitih terapij za zdravljenje raka.