Rusija je pripravljena preučiti predloge novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa za končanje vojne v Ukrajini, je danes potrdil ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Poudaril je, da Moskva želi diplomatsko rešitev konflikta, vendar pri tem pričakuje tudi varnostna jamstva za lastne zahodne meje. Medtem Moskva še čaka na uradno povabilo Washingtona za srečanje med predsednikoma Putinom in Trumpom.
Lavrov: “Pripravljeni smo poslušati Trumpove rešitve”
Na današnji novinarski konferenci je Lavrov dejal, da bo Moskva pozorno preučila vsako pobudo, ki jo bo Trump predstavil po prevzemu predsedniškega položaja. “Ko bo Donald Trump postal predsednik in bo uradno izrazil svoje stališče glede Ukrajine, ga bomo seveda preučili,” je povedal Lavrov.
Ob tem je pohvalil stališča Trumpove ekipe, ki naj bi se po Lavrovovih besedah bolj zavedala “realnih razmer na terenu”. Izpostavil je izjavo Trumpovega svetovalca za nacionalno varnost Mika Waltza, ki je pred kratkim poudaril, da bo potrebno vojno v Ukrajini končati s pomočjo diplomacije.
“Mislim, da ni realistično pričakovati, da bodo ukrajinske sile izgnale vsakogar iz Rusije z vsakega centimetra ozemlja, tudi s Krima,” je dejal Waltz. To stališče je naletelo na pozitiven odziv v Moskvi, saj kaže na odmik od strogega zahodnega pristopa, ki vztraja pri popolni vrnitvi vseh ukrajinskih ozemelj.
Rusija želi varnostna jamstva za svoje zahodne meje
Lavrov je poudaril, da bo Rusija pripravljena razpravljati o varnostnih jamstvih za Ukrajino, vendar pričakuje tudi zagotovila glede lastne varnosti.
“Grožnje na naših zahodnih mejah je treba odpraviti,” je dejal Lavrov in dodal, da je to mogoče doseči le v okviru širših dogovorov, ki bi vključevali redefinicijo trenutne ukrajinske države. Po njegovih besedah mora biti ruska zahodna meja zaščitena pred morebitnimi sovražnimi dejanji zveze NATO.
Putin pripravljen na srečanje s Trumpom, a povabilo še ni prispelo
Lavrov je znova poudaril, da je ruski predsednik Vladimir Putin pripravljen na srečanje z Donaldom Trumpom, ko bo ta prevzel predsedniški položaj. Vendar je dodal, da Moskva uradnega povabila iz Washingtona še ni prejela.
“Ko bo prišlo povabilo, bomo seveda preučili pogoje in se pripravili na srečanje,” je dejal Lavrov. Dodal je, da bo dialog z novo ameriško administracijo ključnega pomena za umiritev napetosti v Evropi.
Napadi na Turški tok in obtožbe proti ZDA
Ruski zunanji minister je komentiral tudi nedavni napad z droni na infrastrukturo plinovoda Turški tok, po katerem se ruski plin prek Turčije pretaka v Evropo.
Lavrov je napad označil kot poskus destabilizacije energetske oskrbe Evrope, za kar je obtožil Ukrajino in ZDA. Po njegovem mnenju gre za usklajene poskuse Zahoda, da prekine pretok ruskega plina prek Turčije in Evropi oteži dostop do energentov.
“ZDA želijo oslabiti rusko energetsko industrijo in evropske države prisiliti, da se povsem zanesejo na ameriške vire plina,” je dejal Lavrov.
Ameriške sankcije prizadele tudi srbsko naftno industrijo
V luči nedavnih sankcij ZDA proti ruskemu energetskemu sektorju je Lavrov potrdil, da je Moskva v stiku s srbskimi partnerji glede usode srbske naftne družbe Naftna industrija Srbije (NIS).
“ZDA so sankcionirale več ruskih podjetij in njihovih hčerinskih družb, tudi NIS,” je povedal Lavrov. V sankcije je vključenih tudi 183 ruskih tankerjev, kar dodatno otežuje ruski izvoz energentov.
Rusija meni, da gre za politično motivirane sankcije, katerih cilj je spodkopati ruski vpliv na energetski trg v Evropi.
Analiza: Rusija upa na bolj pragmatičen pristop Trumpove administracije
Analitiki ocenjujejo, da Moskva pričakuje bolj pragmatičen pristop Donalda Trumpa v primerjavi z administracijo Joeja Bidna. Rusija si želi manj strogega odnosa ZDA do vprašanja Ukrajine ter priznanje določenih dejstev na terenu, kot je ruski nadzor nad Krimom.
Zdi se, da se Moskva pripravlja na novo diplomatsko ofenzivo, pri čemer računa na večjo pripravljenost Trumpove administracije za pogajanja. Kljub temu pa ostaja vprašanje, kako daleč je Rusija pripravljena iti pri sklepanju kompromisov glede Ukrajine.
Povabilo iz Washingtona bi lahko odprlo vrata novemu poglavju v odnosih med ZDA in Rusijo – vendar pod pogoji, ki bodo verjetno zelo težki za obe strani.