Rusija in Iran bosta v Moskvi podpisala pogodbo o “obsežnem strateškem partnerstvu”, kar bo še utrdilo njuno politično in vojaško sodelovanje. Sporazum bo podpisan med obiskom iranskega predsednika Masuda Pezeškiana pri ruskem predsedniku Vladimirju Putinu, so danes sporočili iz Kremlja.
Voditelja bosta poleg podpisa sporazuma razpravljala o nadaljnji širitvi sodelovanja na ključnih področjih, kot so trgovina, naložbe, promet in logistika, prav tako pa o aktualnih regionalnih in mednarodnih vprašanjih.
Rusija in Iran sta v zadnjih letih postala pomembna zaveznika, predvsem zaradi skupnih geopolitičnih interesov in skupnega nasprotovanja Zahodu, ki je proti obema državama uvedel stroge sankcije. Te sankcije vplivajo na njune energetske sektorje, ki so ključni za gospodarstvi obeh držav.
Obe državi iščeta načine, kako se izogniti zahodnim pritiskom in si zagotoviti podporo v konfliktih, v katerih sodelujeta. Moskva je vpletena v vojno v Ukrajini, medtem ko Teheran krepi svoj vpliv na Bližnjem vzhodu.
Po poročanju portala Politico naj bi sporazum utrdil vojaško sodelovanje med Moskvo in Teheranom, ki se je v zadnjem času močno okrepilo. V času vojne med Rusijo in Ukrajino naj bi Iran Rusiji dobavljal brezpilotna letala “šahed”, ki jih ruska vojska uporablja za obstreljevanje ukrajinskih mest in infrastrukture.
Poleg tega sta državi sodelovali pri izmenjavi vojaške opreme in tehnologije. Iranski droni so postali ključni del ruskega vojnega arzenala, kar je potrdila tudi Ukrajina, ki skupaj s svojimi zahodnimi zaveznicami obsoja takšno sodelovanje.
Podobno potezo je ruski predsednik Vladimir Putin storil že lani, ko je sklenil strateško partnerstvo s Severno Korejo. Po podpisu sporazuma je Pjongjang Rusiji poslal več tisoč vojakov, ki so bili nameščeni v ruski regiji Kursk, kjer potekajo spopadi z ukrajinskimi enotami.
Severna Koreja naj bi Rusiji prav tako dobavljala milijone artilerijskih izstrelkov in sestavnih delov za raketne sisteme, kar Kremlju pomaga ohranjati vojno zmogljivost v spopadih z Ukrajino.
Rusija in Iran sta poleg vojaškega sodelovanja vse tesnejša zaveznika tudi na diplomatski ravni. Na lanskem vrhu skupine gospodarstev v vzponu Brics, ki je potekal v Kazanu, je Putin iranskemu predsedniku Pezeškianu izrazil hvaležnost za “prijateljske in konstruktivne vezi” med državama.
Diplomatska in gospodarska povezovanja med Rusijo in Iranom predstavljajo izziv za Zahod, ki išče načine, kako zajeziti vpliv obeh držav na mednarodnem prizorišču. Sporazum o strateškem partnerstvu bi lahko še dodatno premešal geopolitične karte v konfliktih v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu.
Podpis sporazuma med Rusijo in Iranom nakazuje oblikovanje nove osi sodelovanja, ki vključuje Moskvo, Teheran in Pjongjang. Te tri države so v zadnjih mesecih okrepile medsebojne vezi, predvsem zaradi skupnega nasprotovanja Zahodu.
Analitiki opozarjajo, da bi takšno zavezništvo lahko imelo dolgoročne posledice za stabilnost v več regijah sveta, zlasti v Evropi in na Bližnjem vzhodu. Zahodna politika sankcij proti Rusiji, Iranu in Severni Koreji pa te države še bolj povezuje in spodbuja k skupnim vojaškim in političnim projektom.