Moški z boljšo kakovostjo sperme imajo v povprečju daljšo pričakovano življenjsko dobo, razkriva nova študija danskega raziskovalnega inštituta. Raziskava, ki so jo izvedli med letoma 1965 in 2015 ter zajeli skoraj 80.000 moških, je pokazala, da lahko tisti z več gibljivimi semenčicami pričakujejo, da bodo živeli dve do tri leta dlje od moških s slabšo kakovostjo sperme.
Raziskovalci so analizirali vzorce sperme 78.284 moških, ki so se zdravili zaradi domnevne neplodnosti. Ugotovili so, da moški z več kot 120 milijoni gibljivih semenčic živijo v povprečju 2,7 leta dlje kot tisti, ki jih imajo manj kot pet milijonov.
Larke Priskorn, raziskovalec z univerzitetne bolnišnice v Koebenhavnu, je pojasnil, da so že prejšnje raziskave nakazovale na povezavo med moško plodnostjo in umrljivostjo. Nova študija pa je prvič podala konkretne številke o pričakovani življenjski dobi glede na kakovost sperme.
Raziskovalci poudarjajo, da vzročne povezave med kakovostjo sperme in dolgoživostjo še niso popolnoma pojasnili. Povezava se ne zdi neposredno povezana z izobrazbo ali kakšno določeno boleznijo.
Študija tako odpira nova vprašanja o vplivu plodnosti na splošno zdravje moških in odpira možnosti za nadaljnje raziskave, ki bi lahko razkrile, zakaj boljša sperma pomeni tudi daljšo življenjsko dobo.