Ta tema je zanimala tudi znanstvenike, ki so se lotili tega vprašanja in prišli do teh ugotovitev. Možgani staršev, ki imajo fantke, se starajo hitreje in v tem smislu se zdi, kot da je nekoliko težje imeti sina. Študijo so izvedli na več kot 13.000 starših, starejših od 50 let, pri tistih, ki imajo vsaj enega sina, pa so opazili hitrejši kognitivni upad v primerjavi s tistimi, ki nimajo fantov. Prav tako imajo tiste, ki imajo več kot enega fanta, slabše kognitivne sposobnosti kot tiste, ki imajo samo hčere, je pokazala študija, ki so jo opravili znanstveniki iz ZDA in Češke.
Resnici na ljubo niso raziskovali, kaj je povzročilo ta kognitivni upad, menijo pa, da je morda olajševalna okoliščina ta, da bodo hčerke v starosti pogosteje skrbele za starše, jim bile čustvena opora in skrbele za njihovo zdravje.
Po drugi strani pa so starši, ki imajo sinove, manj nagnjeni k nekaterim bolj zdravim življenjskim navadam. Študija je tudi pokazala, da so starši ženskih otrok pozneje v življenju manj nagnjeni k pitju alkohola, kajenju ali uživanju mamil, medtem ko imajo matere moških otrok pogosteje težave s prekomerno telesno težo.
Hitrost kognitivnega upadanja je pri materah in očetih podobna, znanstveniki pa poudarjajo, da je učinek enak, ne glede na to, ali so otroci biološki ali posvojeni. Vendar rezultatov te študije ne gre jemati preveč resno, saj vzgojiti hčerko ali sina vsekakor ni lahko. Po drugi strani sta oba lepa in gotovo je, da je način vzgoje fantov in deklet nekoliko drugačen.