Zakon je na prvem mestu
Partnerski odnos mora biti na prvem mestu, kot realen primer ljubezni. Veliko je družin, kjer so otroci na prvem mestu. Ta položaj otroke obremenjuje, saj se ponavadi od njih pričakuje ljubezen. Popolnoma nepravičen položaj za otroka, ki je zelo slab za vso družino, saj se bodo otroci nekoč izselili, ostala bosta le vi dva.
Biti skupaj, pomeni biti srečen
Bistvo vsake srečne družine je, da so njeni člani srečni in zadovoljni, ko so skupaj. Drug drugega podpirajo, motivirajo, izboljšujejo razpoloženje in imajo dobre medsebojne odnose. V teh družinah, člani družine srčno pričakujejo eni druge.
Redni skupni obroki
Na žalost, je danes način življenja precej hiter. V službah smo do poznega, nestalni urniki družine, posledično pripeljejo do tega, da le redko kdaj sedejo skupaj za mizo. Družine, ki jedo za isto mizo, imajo močno vez. Obrok je čas povezovanja in ga je treba organizirati vsaj petkrat na teden, a če to ni možno, naj bo vsaj za vikend.
Otroci ne potrebujejo preveč obšolskih aktivnosti
Ko je otrok preobremenjen in ima preveč obšolskih dejavnosti, starši postanejo šoferji, otrok pa hkrati nikoli ni doma. To zagotovo ni recept za srečno družino. A tudi da nič ne dela, ni dobro za otroka. To je druga skrajnost. Prava stvar je zmernost. In ne pozabite, da so obšolske dejavnosti lahko tudi družinske. Skupaj kolesarite, igrajte se z žogo ali plavajte.
Rituali se ustvarjajo in spoštujejo
Otroci obožujejo obrede in vsa družina jih potrebuje. Vendar je pomembno, da niso vir stresa. Lahko je nekaj tipičnega za vašo družino, na primer palačinke za nedeljski zajtrk ali večer pice s filmom ob petkih. Lahko so vezani na državne ali verske praznike – ali vikend izlet. Pomembno je, da imate nekaj, kar vas povezuje in kar se ponavlja, da se tega veselite vi in otroci.
Brez kričanja
Otroci so v življenju najbolj uspešni takrat, ko čutijo stabilnost, a za to potrebujejo miren dom. Pogovarjajte se z njimi, določite pravila, jih poudarite in po potrebi uporabite strožje besede, vendar ne izgubite nadzora in ne kričite. Fizično kaznovanje ne pride v poštev.
Brez prepiranja pred otroki
Poskusite, da vas otroci ne slišijo in ne vidijo, da se prepirate. Včasih pride do napetih trenutkov. A če vas otroci vidijo in slišijo se jim opravičite, razložite, da ste se pogovarjali in da je vse v redu. Vedno poskušajte zgladiti nesoglasja, saj otroci kljub neizrečenim besedam, čutijo slabe vibracije.
Vztrajajte pri povezanosti med sestrami in brati
Bratje in sestre se prepirajo in to je povsem normalno. A otrok se mora zavedati pomena sorojenca in kakšno srečo ima, da ga/jo ima. Nesoglasja med otroki lahko uničijo družino. Zato jih že od malih nog opozarjajte na pomen harmonije med njima.
Dobra komunikacija
Psihologi redno poudarjajo pomen komunikacije. Ena od značilnosti srečnih družin je prav, dobra komunikacija. Pogosto so družine organizirane tako, da otrok mami nekaj reče, mati pa nato prenese sporočilo. V srečni družini pa je komunikacija bolj odprta in vsak član lahko odprto komunicira z drugimi družinskimi člani.
Povzetek dneva
Otroke vsak dan vprašajte, kako je bilo v vrtcu/šoli, postavite jim taka vprašanja, da odgovor ne bo da ali ne. Bodite izvirni pri postavljanju vprašanj. Tudi vi jim pripravite zgodbo in povejte, kakšen dan ste imeli.
Igra
Zabavne družinske dejavnosti, po možnosti vsakodnevne, so pomembne v vsaki srečni družini. To vključuje branje knjig, igranje družabnih iger.