Rusija je ostro reagirala na obisk ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega v ZDA, kjer se je srečal z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Po mnenju Moskve je bil obisk politični in diplomatski polom, ki je razkril nemoč ukrajinskega voditelja pri iskanju mednarodne podpore.
“Obisk voditelja neonacističnega režima V. Zelenskega v Washingtonu 28. februarja je bil popoln politični in diplomatski neuspeh režima v Kijevu,” je v uradni izjavi sporočila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova.
Ob tem je Zelenskega obtožila, da je obseden z vojno in da ni sposoben sprejeti odgovornosti za prihodnost Ukrajine. “Zavračanje realnosti in nadaljnje podžiganje konflikta kaže, da Kijev ni pripravljen na resne pogovore o miru,” je dejala Zaharova.
Po srečanju Zelenskega in Trumpa Rusija ne vidi nobene spremembe v svoji strategiji. “Cilji Moskve v Ukrajini ostajajo nespremenjeni – demilitarizacija in denacifikacija države ter prepoznanje realnega stanja na terenu,” je poudarila Zaharova.
Moskva vztraja, da je edina pot do miru priznanje ruskih ozemeljskih pridobitev in sprememba ukrajinske politike. Po ruskih navedbah je Washington spoznal, da je podpora Ukrajini postala politično tveganje, kar je po njihovem mnenju dokazal tudi napet prepir med Zelenskim in Trumpom v Ovalni pisarni.
Ruske obtožbe proti Zelenskemu prihajajo v času, ko se odnosi med Moskvo, Kijevom in Zahodom še naprej zaostrujejo. Ukrajina poudarja, da brez vojaške in politične podpore ZDA ne more učinkovito braniti svojega ozemlja, medtem ko Rusija trdi, da bo dolgoročno prevladala v konfliktu.
Medtem ko Zelenski vztraja pri zahtevi po nadaljnji vojaški pomoči, Moskva pričakuje, da bo morebitna zmaga Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA vodila v spremembo ameriške politike do Ukrajine. Kremlj zato verjame, da čas dela v njegov prid in da bo nadaljevanje vojne izčrpalo ukrajinske zaveznike.
Kaj sledi?
Analitiki ocenjujejo, da bodo napetosti med Moskvo in Kijevom še naraščale, saj Ukrajina ostaja odvisna od podpore Zahoda, Rusija pa krepi svoje vojaške operacije na vzhodu Ukrajine. Ključno vprašanje ostaja, ali bo Trump, če bo ponovno izvoljen, dejansko zmanjšal ameriško podporo Ukrajini, kar bi lahko odločilno vplivalo na potek vojne.