Medtem ko učiteljski sindikati poročajo, da pouka danes ni na več kot polovici šol, vlada trdi, da se izobraževanje normalno odvija v več kot 80 odstotkih šol. Srbski premier Miloš Vučević je napovedal, da bo šolska inšpekcija preverila šole, kjer so pouk nezakonito prekinili. Po podatkih neodvisnega sindikata šolskih delavcev pa naj bi stavka zajela več kot 50 odstotkov šol.
Učitelji zahtevajo višje plače, boljše pogoje dela in poostritev kazni za napade na zaposlene v šolstvu. Kljub temu da so štirje reprezentativni sindikati prejšnji teden z vlado dosegli dogovor o ključnih zahtevah, so številni učitelji izrazili nezadovoljstvo nad rezultati pogajanj.
Poleg teh zahtev pa stavka predstavlja tudi solidarnost z mladimi, ki so po tragični nesreči začeli protestirati po vsej državi. Učitelji opozarjajo, da je ključno poslanstvo izobraževanja učence naučiti moralnih vrednot, kritičnega mišljenja in odgovornosti.
Ministrica za izobraževanje Slavica Đukić Dejanović je pred začetkom pouka šolam poslala dopis, v katerem je pozvala k rednemu začetku drugega šolskega polletja. Poudarila je, da so s pogajanji zagotovili vse potrebne pogoje za nemoten potek pouka.
Učitelji pa opozarjajo na pritiske, s katerimi se soočajo zaradi sodelovanja v stavki, in te označujejo kot nesprejemljive. Po njihovem mnenju vlada ne razume dejanske globine težav v šolstvu.
Študentski protesti, ki so se razširili po Srbiji, so se začeli po novembrski tragediji, ko se je na železniški postaji v Novem Sadu zrušil nadstrešek in zahteval 15 življenj. Čeprav srbski predsednik Aleksandar Vučić zatrjuje, da je vlada izpolnila vse zahteve študentov, protesti še vedno trajajo, za kar obtožuje opozicijo.
Stavka učiteljev in nadaljevanje študentskih protestov poudarjata potrebo po dialogu in iskanju rešitev, ki bodo dolgoročno izboljšale razmere v šolstvu in družbi nasploh.