Dopoldne so se protestniki zbrali pred beograjsko Fakulteto za dramske umetnosti, kjer so neznanci novembra lani napadli študente in profesorje. Od tam so se podali na pohod proti Novemu Sadu, kjer bodo v ponedeljek simbolično zavzeli tri mostove.
Minister za notranje zadeve Ivica Dačić je zagotovil, da bo policija pohod spremljala in zagotavljala varnost. Dodal je, da je bil protest sicer prijavljen prepozno, a kljub temu pozdravlja izboljšano komunikacijo z organizatorji.
Podpora domačinov in odziv oblasti
Študente so v več krajih pričakali domačini, ki so jim ponudili hrano in vodo. Vzporedno pa so se na družbenih omrežjih pojavile tudi grožnje protestnikom.
Srbska vlada je medtem sporočila, da je zagotovila dodatnih 12 milijard dinarjev za visoko šolstvo, s čimer je izpolnila eno od študentskih zahtev. Minister za finance Siniša Mali je napovedal, da bo denar namenjen znižanju šolnin in izboljšanju pogojev študija.
Odprto pismo EU: podprite demokratično Srbijo
Več deset srbskih javnih osebnosti, med njimi znani režiserji, umetniki in profesorji, je evropske voditelje, vključno s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, pozvalo k podpori svobodni in demokratični Srbiji. Kritizirali so evropsko politiko do Srbije, ki po njihovem mnenju krepi oblast predsednika Aleksandra Vučića.
V pismu opozarjajo, da je Srbija pod Vučićem postala varnostno nestabilna država, v kateri ruski vpliv in organizirani kriminal ogrožata demokracijo ter regionalno stabilnost.
Rusija opozarja na možnost kaosa
Na proteste se je odzvala tudi Moskva. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je posvarila pred morebitnim kaosom v Srbiji in pozvala protestnike k razumu. Po njenem mnenju so srbske oblasti že pokazale pripravljenost na dialog in odziv na kritike.
Študentski protesti v Srbiji se nadaljujejo, pritisk na oblast pa kljub vladnim ukrepom ne popušča.