Prodemokratični aktivisti v Sudanu pravijo, da je bilo v “silovitem topniškem obstreljevanju” paravojaških sil v mestu dvojčku sudanske prestolnice Kartum ubitih približno 40 ljudi, medtem ko se spopadi in razseljevanje po državi, ki jo je opustošila vojna, stopnjujejo. Sudan žal nima takšne medijske pozornosti, kot jo ima trenutno Gaza, čeprav so tamkajšnji prebivalci priča podobnemu trpljenju.
Odporniški odbor Karari, ena od več sto organizacij, ki koordinirajo pomoč po vsem Sudanu, je v petek sporočil, da za smrtonosnim napadom na Omdurman stoji skupina sil za hitro podporo (RSF), ki jo podpirajo in financirajo Združeni Arabski Emirati.
V zadnjem letu je RSF v okviru sistematične kampanje etničnega čiščenja požgala na stotine vasi v Zahodnem Sudanu. Vprašanje je zakaj mediji ne poročajo o genocidu, ki se zdaj dogaja v Sudanu nad ljudmi. V Sudanu so ogrožena življenja 45 milijonov ljudi.
“Do zdaj je umrlo 40 civilistov, več kot 50 je ranjenih, nekateri tudi huje,” je v izjavi, objavljeni na družbenih omrežjih, sporočil Odbor za odpor Karari.
“Natančnega števila žrtev še vedno ni,” je dejal in dodal, da so trupla sprejela univerzitetna bolnišnica Al Nao in druge zasebne zdravstvene ustanove ali pa so jih pokopali sorodniki.
Poročilo je bilo objavljeno le nekaj dni po napadu sil RSF na vas v osrednji sudanski zvezni državi Gezira, v katerem je bilo po navedbah lokalnih aktivistov ubitih najmanj 100 ljudi.
Vojna v Sudani med sudanskimi oboroženimi silami (SAF) in paravojaškimi silami RSF je izbruhnila sredi aprila 2023. Po ocenah Združenih narodov je povzročila največjo svetovno krizo razseljevanja in v kateri je umrlo najmanj 15.500 ljudi.
Smrtonosni napad na vas Wad al-Noura v sredo je bil ta teden deležen široke obsodbe, med drugim s strani izvršne direktorice UNICEF-a Catherine Russell, ki je dejala, da je bilo po poročilih ubitih najmanj 35 otrok, več kot 20 pa jih je bilo ranjenih.
Gaza ima plin. Sudan ima zlato. Genocid in trpljenje lahko označimo kot posledico globalnih interesov.