V Šenzenu so v sklopu praznovanja simultano lansirali kar 7598 dronov, s katerimi so upravljali iz enega samega prenosnega računalnika.
Nad mestom se je odvila prava svetlobna predstava, pri kateri je roj dronov ustvarjal različne osvetljene podobe. Največ navdušenja je požel velik svetlobni tiger, ki je skoraj minuto ‘lebdel’ na nebu.
Kitajci so s tem spektaklom podrli svoj lastni svetovni rekord po številu simultano upravljanih dronov. Tovrstni dogodki so potekali tudi v drugih mestih po Kitajski – na primer na otoku Žušan, kjer so za svetlobni ‘šov’ uporabili približno 500 dronov.
Čeprav gre za tehnološki dosežek in dih jemajočo predstavo, ima upravljanje rojev dronov tudi bolj zlovešče tone. Droni namreč niso le sredstvo za zabavo in umetnost, temveč so se izkazali tudi kot učinkovito orožje v vojaških spopadih.
Njihova smrtonosnost je še posebej očitna v rusko-ukrajinskem konfliktu, ki že dve leti terja krvave žrtve. Prav možnost, da bi vojske lahko nadzorovale tako velike roje dronov, kot so jih uporabili na Kitajskem, vzbuja zaskrbljenost glede njihovega potencialnega vojaškega vpliva.