Vrhovno državno tožilstvo se je odzvalo na trditve predstavnikov lokalnih oblasti, da kazenske zadeve, povezane z romsko problematiko, obstanejo na tožilstvu in zato ne dočakajo sodnega epiloga. Tožilstvo je navedbe označilo za netočne, saj “nimajo podlage ne v konkretnih primerih ne v statističnih podatkih”.
Do teh izjav je prišlo po napadu skupine pripadnikov romske skupnosti na policiste v Kočevju 11. avgusta, v katerem sta bila dva policista lažje poškodovana. Predstavnik lokalne oblasti je v medijih izpostavil očitek, da tožilstvo ne ukrepa dovolj odločno pri takšnih primerih.
V sporočilu za javnost je tožilstvo poudarilo, da so se v javnosti pojavile tudi napačne interpretacije glede trajanja pripora za napadalce. Po poročanju nekaterih medijev naj bi pripor namesto 48 ur trajal le šest ur, kar naj bi se zgodilo zaradi nepripravljenosti tožilstva.
Tožilstvo je te trditve odločno zavrnilo in pojasnilo, da policisti pristojne policijske postaje Ljubljana-Vič dežurne tožilke niso niti obvestili niti zaprosili za usmeritve ali pridržanje storilcev. Dežurna tožilka je šele več ur po dogodku, po polnoči, prejela telefonsko sporočilo o ogledu in obravnavi kaznivih dejanj preprečitve uradnega dejanja in poškodovanja tuje stvari.
Tožilstvo tako poudarja, da sodelovanje med policijo in tožilstvom ni bilo ustrezno, kar je vodilo v napačne zaključke glede njihove vloge v zadevi. V prihodnje si želijo boljše komunikacije in usklajenosti med vsemi vpletenimi institucijami, da bi se izognili nesporazumom in napačnim interpretacijam v javnosti.