Ameriški predsednik Donald Trump je z novim izvršnim ukazom angleščino prvič v zgodovini ZDA razglasil za uradni jezik države. S tem ukinja prejšnje zahteve, da morajo zvezne agencije in prejemniki državnih sredstev zagotavljati prevode in jezikovno pomoč za prebivalce, ki ne govorijo angleško.
Čeprav ukrep ne prepoveduje uporabe drugih jezikov v uradnih institucijah, od zdaj to ne bo več obveznost zveznih organov. Trump je svojo odločitev utemeljil s potrebo po večji enotnosti in učinkovitosti v ameriški vladi.
Že v predsedniški kampanji leta 2015 je Trump ostro kritiziral nasprotnike, ki so govorili špansko, in vztrajal, da je angleščina edini jezik, ki bi se moral govoriti v ZDA. Kljub temu da Trump živi na Floridi, kjer prevladuje španščina, je večkrat izrazil nezadovoljstvo nad raznolikostjo jezikov v državi.
V svoji zadnji kampanji pred volitvami leta 2024 je ponovil stališče, da morajo “v Ameriki govoriti angleško”, kar je zdaj uresničil s svojim izvršnim ukazom.
Do zdaj Združene države Amerike na zvezni ravni niso imele uradnega jezika, čeprav je angleščina prevladujoč jezik v več kot 30 zveznih državah. Po zadnjih podatkih ameriškega popisa prebivalstva večina prebivalstva (78 %) govori angleško, medtem ko 13,4 % doma uporablja španščino.
Trumpova odločitev ukinja odlok nekdanjega predsednika Billa Clintona iz leta 2000, ki je zahteval, da morajo vladne agencije zagotavljati prevode vsem, ki ne razumejo angleščine. S to potezo Trump odpravlja obvezne jezikovne storitve v javnem sektorju, kar bo imelo vpliv predvsem na priseljence in manjšinske skupnosti.
Trumpov ukaz o uradnem jeziku je del širšega niza ukrepov, ki jih je uvedel po vrnitvi na položaj predsednika ZDA 20. januarja 2025. Do danes je podpisal že 79 izvršnih ukazov, kar je rekordno število v tako kratkem času od začetka predsedniškega mandata.
Analitiki poudarjajo, da gre za nadaljevanje Trumpove politike nacionalne identitete in strožjega pristopa do priseljevanja. Medtem ko njegovi podporniki pozdravljajo potezo kot korak k večji enotnosti, nasprotniki opozarjajo, da bi lahko ukrep omejil dostop do javnih storitev za milijone prebivalcev, ki angleščine ne govorijo tekoče.
Vprašanje uradnega jezika je v ZDA že desetletja tema političnih razprav. Medtem ko nekateri vidijo enotni jezik kot simbol narodne identitete, drugi opozarjajo, da gre za potezo, ki diskriminira manjšine in priseljence.
Kako bo Trumpov ukaz vplival na delovanje javnih ustanov in dostop do storitev za neangleško govoreče prebivalce, bo jasno v prihodnjih mesecih. Medtem se zvezne države in lokalne oblasti pripravljajo na morebitne prilagoditve zakonodaje, ki bi lahko omilile učinke novega ukrepa.