Ta trend, ki ga je razkrila raziskava britanskega inštituta CMI, kaže na vse večje povpraševanje po t. i. sabbatical programih ali sobotnih letih.
Po podatkih raziskave, ki jo povzema britanski The Guardian, že 53 odstotkov podjetij in organizacij ponuja možnost daljše odsotnosti z dela, medtem ko je 29 odstotkov menedžerjev navedlo, da to v njihovih podjetjih ne pride v poštev. V javnem sektorju in humanitarnih organizacijah je ta možnost še bolj razširjena, saj jo ponuja kar 62 odstotkov vprašanih, v zasebnem sektorju pa 44 odstotkov.
Raziskovalci poudarjajo, da daljša odsotnost z dela povečuje zadovoljstvo zaposlenih in pripomore k temu, da ostajajo zvesti podjetjem. Tovrstne odsotnosti, ki lahko trajajo več tednov ali celo več kot leto dni, pogosto služijo kot priložnost za potovanja, pridobivanje novih veščin ali raziskovanje različnih profesionalnih ciljev.
Številna podjetja že prepoznavajo prednosti takšnih programov za zadrževanje kreativnih in kakovostnih zaposlenih, ki so lahko zaradi prekomernega dela na robu izgorelosti. Med podjetji, ki svojim dolgoletnim zaposlenim ponujajo osem tednov plačane odsotnosti, je tudi tehnološki velikan Microsoft, kar je še en dokaz, da takšne ugodnosti postajajo vedno bolj privlačne za zaposlene in delodajalce.