Znanstveniki opozarjajo, da se svet nevarno približuje globalni katastrofi. Organizacija Bulletin of Atomic Scientists, ki vsako leto ocenjuje grožnje za prihodnost človeštva, je simbolično uro sodnega dne premaknila na 89 sekund do polnoči. To je najkrajši čas do polnoči, odkar so uro leta 1947 prvič nastavili.
Glavni razlogi za premik so vojni v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu, jedrske napetosti med velesilami, vse bolj skrb vzbujajoče podnebne spremembe ter hitri razvoj umetne inteligence, ki prinaša nepredvidljive posledice.
Posebno opozorilo je podal tudi nekdanji kolumbijski predsednik in Nobelov nagrajenec za mir Juan Manuel Santos. Poudaril je, da svetovne velesile, predvsem ZDA, Kitajska in Rusija, nosijo največjo odgovornost za prihodnost planeta. Kritiziral je ameriškega predsednika Donalda Trumpa zaradi umika iz pariškega podnebnega sporazuma in Svetovne zdravstvene organizacije.
Predsednik odbora znanstvenikov pri Bulletin of Atomic Scientists Daniel Holz je dodal, da svetovne vlade ne sprejemajo dovolj resnih ukrepov, da bi zmanjšale grožnje. Poleg tega se vedno bolj kažejo tudi negativni učinki umetne inteligence, ki lahko poveča širjenje lažnih informacij in destabilizira družbe.
Ura sodnega dne je simbolično merilo za oceno varnosti sveta. Ko so jo leta 1947 prvič nastavili, je kazala sedem minut do polnoči. Najbolj oddaljena od katastrofe je bila leta 1991, ko so kazalce postavili na 17 minut do polnoči ob koncu hladne vojne. Letos pa je čas najkrajši v zgodovini, kar po mnenju znanstvenikov pomeni, da je svet na točki, ko lahko napačne odločitve vodijo v nepopravljivo škodo za človeštvo.
Znanstveniki pozivajo k takojšnjemu ukrepanju, saj nas vsako leto loči vse manj časa od globalne katastrofe.