Združenje Povezani smo je novembra 2023 zbralo 56.267 podpisov za vpis pravice do uporabe gotovine kot zakonitega plačilnega sredstva v ustavo. Pobudniki poudarjajo, da bi sprememba zagotovila obstoj gotovine tudi v prihodnosti, ko se pričakuje vedno večji vpliv digitalnega denarja.
Ustavna komisija je maja 2023 ustanovila strokovno skupino za preučitev predloga in pozvala Evropsko centralno banko (ECB) za mnenje. Danes je komisija obravnavala strokovna stališča in mnenje ECB, ki sicer priznava pomen gotovine, a opozarja, da evropska zakonodaja že ureja to področje.
Miro Cerar, član strokovne skupine, je pojasnil, da sprememba ni nujna, vendar je mogoča. “Gre za specifično določbo, vendar je odločitev o ustavni materiji suverena pravica zakonodajalca,” je dejal Cerar. Izpostavil je tudi, da bo nadaljnji postopek zahteval temeljit premislek o vključitvi pravice v ustavni okvir.
Člani komisije so v razpravi poudarili pomen gotovine za ranljive skupine prebivalstva. Poslanka Meira Hot (SD) je izpostavila, da gre za preventivno ukrepanje: “Ne kršimo prava EU, ampak pošiljamo jasno sporočilo, da je pri nas gotovina ustavno zaščitena.”
Franc Breznik (SDS) je dodal, da gotovina zagotavlja svobodo izbire, intimnost in svobodno razpolaganje z denarjem. Tudi Lucija Tacer (Svoboda) je podprla nadaljevanje postopka in opozorila na potrebo po natančnem oblikovanju ustavne določbe.
Jožef Horvat (NSi) je poudaril podporo Socialne zbornice Slovenije in dejal, da bi vpis pravice do uporabe gotovine zagotovil zaščito najbolj ranljivih državljanov.
Naslednji koraki
Komisija je s 15 glasovi za soglasno potrdila začetek postopka za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo. Predsednik komisije Jožef Horvat je strokovno skupino pozval, naj čim prej pripravi mnenje o osnutku ustavnega zakona.
Če bo postopek nadaljeval, bi Slovenija postala ena redkih držav v EU, kjer bi bila pravica do uporabe gotovine ustavno zaščitena.