Tisoče zaposlenih pri nemškem avtomobilskem velikanu Volkswagen se je zbralo na protestu pred sedežem podjetja v Wolfsburgu, potem ko je vodstvo družbe napovedalo možnost zaprtja več tovarn v Nemčiji zaradi naraščajočih stroškov in upada prodaje. Kljub množičnim protestom vodstvo podjetja ne popušča in poudarja, da je treba nujno povečati produktivnost ter znižati stroške.
Glavni finančni direktor Volkswagna, Arno Antlitz, je na srečanju z zaposlenimi pojasnil, da prodaja avtomobilov v Evropi še vedno močno zaostaja za ravnjo, ki jo je podjetje dosegalo pred pandemijo covida-19. Zaradi tega Volkswagen letno proda približno 500.000 vozil manj, kar je enakovredno zaprtju dveh tovarn. Antlitz je poudaril, da ima podjetje morda le še eno ali dve leti časa, da obrne trend in se izogne zaprtju obratov.
Napoved o morebitnih zaprtjih je prišla dva dni po tem, ko je vodstvo v pismu zaposlenim opozorilo, da je treba blagovno znamko Volkswagen celovito prestrukturirati. Obstoječa prizadevanja, kot so zgodnje upokojevanje in odpravnine ob sporazumni odpovedi, ne zadostujejo za dosego varčevalnih ciljev. Volkswagen je že lani predstavil obsežen varčevalni program v vrednosti 10 milijard evrov, a zaradi slabih poslovnih rezultatov, objavljenih avgusta, bo potrebnih še več ukrepov.
Predsednica sveta delavcev, Daniela Cavallo, je na srečanju z zaposlenimi ostro kritizirala vodstvo podjetja in napovedala odločen odpor proti morebitnim zaprtjem tovarn. Po njenem mnenju skupina ni v težavah zaradi svojih lokacij v Nemčiji ali stroškov zaposlenih, temveč zaradi nesposobnosti vodstva, da bi ustrezno upravljalo s podjetjem.
Težave Volkswagna, ki so povezane s prehodom na električna vozila in vse ostrejšo konkurenco na trgu, so velik udarec tudi za nemško vlado pod vodstvom kanclerja Olafa Scholza. Nemški minister za delo, Hubertus Heil, je že pozval vodstvo Volkswagna, naj najde razumno in družbeno sprejemljivo rešitev za nastalo situacijo ter poudaril, da mora Nemčija ostati vodilna avtomobilska država.
Zaposleni v Volkswagnu so se medtem zavezali, da bodo še naprej vztrajali pri svojih zahtevah in branili svoja delovna mesta, medtem ko bo prihodnost Volkswagnovih tovarn v Nemčiji ostala negotova, dokler ne bodo znani nadaljnji ukrepi in rešitve.