Glavni razlog za stavko je neuspeh pogajanj o dvigu plač in uvedbi novega plačnega modela, kar delavci zahtevajo že več kot pol leta. Stavka je bila sicer napovedana že spomladi, vendar so jo sindikalni predstavniki marca začasno zamrznili v pričakovanju dogovora z vodstvom podjetja.
Marca so socialni partnerji v Cimosu imenovali delovno skupino, ki bi naj pripeljala do izenačitve najnižje osnovne plače z minimalno in sorazmernega povečanja ostalih plač. Prav tako so želeli doseči dogovor o novem plačnem modelu, vendar v pol leta napredek ni bil dosežen, zato so se delavci odločili za opozorilno stavko.
Sindikat kovinske in elektro industrije Slovenije (SKEI) se je že lani z vodstvom Cimosa dogovoril za zvišanje plač, ki so namesto načrtovanih šestih odstotkov v juniju 2023, marca letos zrasle za deset odstotkov. Kljub temu še vedno približno 240 delavcev prejema minimalno plačo ali dodatek do minimalne plače.
Po poročanju Dnevnika je vodstvo Cimosa ob napovedi stavke odpovedalo podjetniško kolektivno pogodbo, kar je dodatno zaostrilo razmere. Delavci bodo s sredino stavko zahtevali izenačitev najnižje osnovne plače z minimalno in sorazmerno zvišanje drugih plač. Poleg tega pričakujejo tudi ponovno ovrednotenje delovnih mest, kar bi zagotovilo pravičnejše plačilo glede na odgovornost in zahtevnost dela.
Cimos, ki proizvaja sestavne dele za avtomobilsko industrijo, se tako sooča z resnimi pritiski delavcev, ki zahtevajo izboljšanje pogojev dela in plačil. Sindikat opozarja, da gre za ključno vprašanje socialne pravičnosti in dostojnega plačila za opravljeno delo.