Glavni dejavniki inflacije
K letni inflaciji so največ prispevale za 6,7 % višje cene v restavracijah in hotelih, kar je dodalo 0,5 odstotne točke. Sledile so 4,9 % podražitve raznovrstnega blaga in storitev, ki so prispevale 0,4 odstotne točke. Cene storitev so se na letni ravni zvišale za 4,2 %, cene blaga pa za 0,2 %.
Pocenitve in podražitve
V medletni primerjavi so se najbolj pocenili električna energija, plin in druga goriva, in sicer za 7,7 %, kar je inflacijo ublažilo za 0,6 odstotne točke. K mesečni inflaciji so največ prispevali počitniški paketi, ki so se podražili za 11,2 %, kar je dodalo 0,4 odstotne točke. Mesečno inflacijo so ublažile nižje cene pogonskih goriv ter električne energije, plina in drugih goriv.
Harmoniziran indeks cen življenjskih potrebščin
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin (HICP), ki se uporablja za primerjave v EU, je junija znašala 1,6 %, potem ko je bila junija lani 6,6 %. Na mesečni ravni so po tem kazalniku cene v povprečju ostale nespremenjene.
Polletna inflacija
Cene življenjskih potrebščin so se v prvem letošnjem polletju zvišale za 2,3 %, v enakem obdobju lani pa za 4,9 %. Najbolj so se v prvih šestih mesecih zvišale cene v skupini rekreacija in kultura (za 7,3 %), sledile so podražitve v skupinah oblačila in obutev (za 4,2 %), restavracije in hoteli (za 4 %), alkoholne pijače in tobak (za 3,4 %), zdravstvo (za 2,9 %) ter raznovrstno blago in storitve (za 2,4 %).
Edina skupina s padcem cen
Edina glavna skupina, v kateri so cene v prvih šestih mesecih leta 2023 upadle, je bila skupina stanovanjska in gospodinjska oprema ter tekoče vzdrževanje stanovanj, kjer so se izdelki in storitve v povprečju pocenili za 0,3 %.