Po vsej Argentini so potekale množični protesti v znak protesta proti zmanjševanju sredstev za izobraževanje.
Študentom in univerzitetnim profesorjem so se pridružili močni sindikati in opozicijske politične stranke, kjer se je v torek zbralo na sto tisoče ljudi na protestih proti radikalnim varčevalnim ukrepom predsednika Javierja Mileja, ki so prizadeli javne univerze. To je bil eden največjih protestov v tej južnoameriški državi, odkar je decembra oblast prevzel skrajno desničarski predsednik.
Posnetki iz zraka so pokazali morje ljudi, ki so več ur zasedali središče mesta Bueno Aries. Podobni prizori so se dogajali tudi v več drugih mestih, organizatorji pa so pozivali k uporu proti proračunskim rezom, zaradi katerih so po njihovem mnenju univerze na robu zaprtja.
Univerza v Buenos Airesu je zatrdila, da se je samo v glavnem mestu protesta udeležilo več kot 500 000 ljudi.
Milei je med volilno kampanjo razkazoval motorno žago, s čimer je želel simbolizirati svojo željo po zmanjšanju javne porabe in skrčenju vlade spričo resnih gospodarskih izzivov. V prizadevanjih za izboljšanje gospodarstva zapira ministrstva, ukinja kulturne centre, odpušča državne uslužbence in zmanjšuje subvencije.
V ponedeljek je zagovarjal svoj radikalni pristop, ko je praznoval prvi četrtletni proračunski presežek v državi po letu 2008. “Nemogoče je mogoče, čeprav nam večina politike, sindikatov, medijev in večine gospodarskih akterjev nasprotuje,” je izjavil.
Argentinski izobraževalni sistem velja za enega najboljših v Latinski Ameriki. Javne univerze so brezplačne, na državnih ustanovah pa študira približno 2,2 milijona ljudi, med njimi veliko iz drugih držav v regiji.
Vendar jih je Milei označil za utrdbe socializma, na katerih študente “indoktrinirajo”. Njegova vlada je v okviru varčevalne politike nedavno zmanjšala proračun javnih univerz za 71 odstotkov. Medtem se Argentina trenutno sooča z eno najvišjih stopenj inflacije na svetu, ki znaša skoraj 290 odstotkov.
“Sodeč po tem, kako nas financirajo, bomo lahko delovali le še dva ali tri mesece,” je dejal Ricardo Gelpi, rektor Univerze v Buenos Airesu (UBA), ki je izobrazila Nobelove nagrajence in številne argentinske predsednike.
Univerze so opozorile, da bodo morda prisiljene zapreti svoje delovanje in sredi študija pustiti na cesti več sto tisoč študentov, kar je v državi, ki meni, da je brezplačno in kakovostno univerzitetno izobrazbo treba imeti od rojstva, šokantno.
“Branimo javno, odprto in svobodno univerzo, ki je eden največjih dosežkov našega naroda in se ji ne bomo odpovedali,” je na shodu pred Casa Rosada, sedežem vlade, dejal Nobelov nagrajenec za mir Adolfo Porez Esquivel. “Branimo svojo pravico do dostojnega življenja.“