Zakon je zasnovan z namenom, da se zmanjšajo negativni družbeni vplivi, ki jih prinaša naraščajoče število nepremičnin, oddanih prek teh platform. “Ne gre za prepoved Airbnbja, temveč za iskanje ravnovesja med turistično ponudbo in omejevanjem nelojalne konkurence,” je poudaril Han. Ob tem je izpostavil problematiko mest, kjer velik del stanovanjskega fonda prehaja na kratkoročni najem, kar zmanjšuje razpoložljivost stanovanj za lokalne prebivalce in povzroča vrsto infrastrukturnih težav, kot so višje cene storitev in pomanjkanje parkirišč.
Zakonski predlog vključuje tudi možnost, da lokalne občine omejitev 30 dni po lastni presoji prilagodijo, kar omogoča fleksibilnost glede na specifične lokalne potrebe in izzive. Ta določba omogoča občinam, da se odzovejo na različne turistične pritiske, ki jih izkusijo.
Dubravka Kalin je izpostavila presenetljive ugotovitve analize, ki kaže, da več kot 80% ponudnikov na platformah oddaja celotne nepremičnine, kar je znatno več od prvotne zamisli platforme, ki je bila namenjena oddajanju presežnih sob. “Airbnb je bil sprva zasnovan tako, da oddajaš sobo, ki jo imaš odveč. Današnja realnost pa kaže, da se je preoblikoval v razpršeni poslovni model,” je poudarila Kalin.
Zakon je že sprožil številne debate, saj bo imel pomemben vpliv na lastnike nepremičnin in gospodarstvo. “Vemo, da bo ta zakon prinesel veliko polemik,” je priznal Han, a dodal, da je nujno potrebno najti uravnotežen pristop za reševanje perečih vprašanj, ki jih prinaša sodobni način kratkoročnega oddajanja nepremičnin.