Shod solidarnosti s protesti v Srbiji in spomin na žrtve nesreče v Novem Sadu
V Mariboru se je danes nekaj minut pred 12. uro odvil shod v podporo študentom v Srbiji, ki se že več tednov borijo za akademske svoboščine in boljše pogoje izobraževanja. Na Glavnem trgu so se zbrali protestniki s transparenti in z 15-minutnim molkom počastili spomin na 15 žrtev nedavne tragedije v Novem Sadu.
Tišina, ki je govorila glasneje od besed
Na Glavnem trgu so se zbrali študenti, aktivisti in podporniki iz različnih skupin, ki so želeli izraziti solidarnost z dogajanjem v Srbiji. Shod se je začel s simboličnim 15-minutnim molkom v čast žrtvam zrušenja nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, kjer je umrlo 15 ljudi, dva pa sta bila huje ranjena.
“To je bila najbolj glasna tišina, ki jo je Maribor videl,” je dejala predsednica zveze srbskih študentov v Sloveniji Lena Bašić in poudarila, da zahteve študentov v Srbiji ostajajo neizpolnjene.
Dodala je, da je eden ključnih problemov v Srbiji vseprisotna korupcija. “Samo poglejte, koliko Srbov danes živi izven Srbije. Naši ljudje bi morali imeti možnost dostojnega življenja v svoji državi, ne pa, da jih sistem in korupcija silita v izseljevanje,” je opozorila.
Protest proti sistemski korupciji
Na shodu so številni udeleženci opozarjali na razširjeno korupcijo in nepravičnost v Srbiji. “Ne želimo biti del slabega sveta,” je dejala ena od govornic. “Moramo graditi boljšo in bolj zdravo družbo. Ne smemo se nenehno primerjati s slabšimi, ampak moramo zahtevati spremembe. Današnja nesreča je lahko jutrišnja tragedija kogarkoli od nas.”
Med protestniki so bili vidni številni napisi, med njimi tudi transparent “Maribor je z vami”, ki je ponazarjal podporo protestnikom v Srbiji.
Podobni protesti tudi v Ljubljani
Podoben shod je v soboto potekal tudi v Ljubljani, kjer so protestniki izrazili nestrinjanje s podporo ljubljanskega župana Zorana Jankovića srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću. Protestniki so se zbrali pred srbsko ambasado in nato nadaljevali po mestnih ulicah do Prešernovega in Mestnega trga, kjer so prebrali svoje zahteve.
List z zahtevami so pustili pred ljubljansko mestno hišo in županu Jankoviću dali teden dni časa, da jih obravnava. Če se to ne bo zgodilo, so napovedali stopnjevanje pritiska. Po podatkih policije se je protesta v Ljubljani udeležilo okoli 1.000 ljudi.
Sporočilo protestnikov: Čas je za spremembe
Shodi v Mariboru in Ljubljani so jasno pokazali, da imajo srbskim študentom podporo tudi izven meja njihove domovine. Protestniki so poudarili, da ne gre zgolj za akademske pravice, temveč za širše družbene spremembe in boj proti sistemski korupciji, ki razžira državo.
Ob vse večjem pritisku javnosti in mednarodni podpori ostaja vprašanje, ali bo srbska vlada prisluhnila študentom in izpolnila njihove zahteve.