Na svetovni ravni je trenutno več kot 7500 robotskih sistemov, od tega le 20 odstotkov v Evropi. Ko so leta 2018 v UKC Ljubljana kupovali svoj sistem, je bilo teh robotov 4400. Število posegov z robotsko asistenco v Sloveniji hitro raste, zlasti v splošni kirurgiji, ginekologiji in otorinolaringologiji. Doc. dr. Simon Hawlina s Kliničnega oddelka za urologijo v UKC Ljubljana je na novinarski konferenci “Prihodnost robotske kirurgije – Kje smo, kam gremo?” poudaril, da so v Ljubljani do sedaj opravili 1500 posegov, številke pa letno naraščajo. Letos načrtujejo 400 posegov, kar je dvakrat več kot pri drugih ustanovah z enakim sistemom. Poleg tega je napovedal prihod najnovejšega robota SP v Evropo, ki omogoča operacije preko majhnih luknjic.
Doc. dr. Gregor Norčič, v. d. strokovnega direktorja UKC Ljubljana, je poudaril nujnost nadgradnje obstoječih sistemov. Kirurške stroke so namreč v zadnjih letih s strani plačnika močno podfinancirane. Norčič je izpostavil nevzdržen model financiranja, ki je “naravnan za neke druge čase”. Dodal je, da tudi dodatek za robotske posege, ki ga je plačnik uvedel leta 2018, ni bil posodobljen. Število operacij in dodatek sta številčno omejena, kar UKC Ljubljana vsako leto preseže. Tudi letos bodo presegli odobrenih 300 posegov, zato bodo operacije izvajali na lastno finančno škodo. Norčič opozarja, da je nujno potrebno financiranje tehnologij, če želimo bolnikom ponuditi najsodobnejše zdravljenje.
Doc. dr. Simon Hawlina je opozoril, da je bila lani napovedana pridobitev treh novih robotskih sistemov, a zaradi strukturnih sprememb na ministrstvu do nakupa ni prišlo. Kljub temu poudarja številne prednosti robotske kirurgije, kot so minimalne poškodbe okoliških tkiv, možnost operiranja več organskih sistemov hkrati, manjša izguba krvi in hitrejše okrevanje bolnikov. Robotski sistemi omogočajo tudi operacije na daljavo, kar je še posebej pomembno za hitrejšo vrnitev bolnikov na delo in zmanjšanje stroškov bolniških odsotnosti. Hawlina je izpostavil, da je za bolnike operacija manj stresna, prav tako je manj možnosti za zaplete, saj hitreje zapustijo bolnišnico, kar razbremenjuje zdravstveno osebje, ki ga primanjkuje.
Robotski ekipi UKC Ljubljana se je v začetku marca pridružil tudi klinični oddelek za ginekologijo. Ob nakupu robota leta 2018 so napovedali, da bodo v petem letu opravili 50 ginekoloških posegov. Doc. dr. Mija Blaganje je pojasnila, da so v 11 tednih opravili že 18 ginekoloških operacij, ki so se po zahtevnosti stopnjevale. Trenutno operirajo pacientke z rakom maternične sluznice in kompleksnimi motnjami statike medeničnega dna. Želijo si, da bi letos še razširili ekipo, ki bo delala z robotom, ter da bi tehnologijo uporabljali tudi pri zdravljenju endometrioze in zapletov po drugih operacijah.