Pozitivne afirmacije so stavki ali fraze, ki jih vsakodnevno ponavljamo, da bi okrepili pozitivno razmišljanje, izboljšali samozavest in spodbudili notranji občutek dobrega počutja. Afirmacije temeljijo na prepričanju, da lahko pozitivne misli vplivajo na naše čustveno in mentalno stanje ter vodijo k pozitivnim rezultatom v življenju. Pozitivne afirmacije igrajo zelo pomembno vlogo pri otrokovem razvoju na več načinov.
Samozavest
Redno ponavljanje pozitivnih afirmacij lahko okrepi otrokovo samozavest in občutek lastne vrednosti. To mu pomaga pri soočanju z izzivi, ko se spopada z novimi situacijami ali učenju novih veščin.
Pozitivno razmišljanje
Afirmacije spodbujajo pozitivno razmišljanje in otroka naučijo, kako obrniti negativne misli v pozitivne. To seveda pomaga pri obvladovanju stresa in tesnobe pri soočanju z izzivi, tudi kasneje v življenju.
Razvoj optimizma
Redno ponavljanje pozitivnih afirmacij otroka nauči, kako videti svetle plati življenja in biti optimističen glede prihodnosti. To mu lahko pomaga vzdrževati pozitivno čustveno stanje tudi v težkih situacijah.
Razvoj sposobnosti reševanja problemov
Pozitivne afirmacije, spodbudijo otroka , da verjamejo vase in v svoje sposobnosti. S tem se lahko bolj odločno lotijo težav in izzivov, ter na ta način razvijajo spretnosti za reševanje problemov.
To ne velja samo za otroke. Vsakodnevno izgovarjanje afirmacij nam vsem pomaga zamenjati notranji glas kritike, ki nam govori, da nečesa ne zmoremo, s pozitivnimi mislimi, ki nam sporočajo, da so napake v redu in da se lahko iz njih naučimo premagovati težave.
Kako uporabljati pozitivne afirmacije pri otrocih?
Pri otrocih lahko z afirmacijami spodbujate pozitivno mišljenje in gradite razvojno miselnost. Če vaš otrok naleti na trditev, za katero ne verjame, da je resnična zanj, je to odličen način, da se kot družina vsi skupaj pogovorite o tem, kaj ta trditev v resnici pomeni in ali lahko sčasoma postane resnična in sprejeta. Afirmacije delujejo, če jih izvajamo redno, zato jih je najbolje vključiti v dnevno rutino in otroka naučiti, da jih ponavlja vsak dan ali še bolje, večkrat na dan.
Za začetek prepoznajte kakršen koli negativen samogovor, ki bi ga radi spremenili. Na primer, otrok meni, da ne zmore sestaviti sestavljanko. Primer: “Ne znam sestaviti, ne zmorem, nikoli mi ne bo uspelo, to je pretežko zame.” Nato razmislite, kako lahko na pozitiven način spremenite otrokov tok misli.
Če je otrok jezen nase, ker naredi napako in nečesa ne naredi, verjetno misli, da tega nečesa ni sposoben narediti. V tem primeru želite, da se nauči učiti iz napak ter, da mu bodo napake pomagale uspeti v tem, kar si želi.
Nato uporabite nove, pozitivne misli, da sestavite pozitivne afirmacije, ki jih bo vaš otrok ponavljal. Izgovarjanje afirmacij ob pogledu v ogledalo, bo to afirmacijam dalo posebno moč.
Nekaj primerov pozitivnih afirmacij za otroke:
- Lahko se učim iz svojih napak.
- Lahko premagam vse ovire.
- Jaz sem pogumen/-a.
- Jaz sem nadarjen/-a.
- Jaz sem pomemben/-a.
- Jaz sem potrpežjiv/-a.
- Jaz lahko osrečim druge.
- Jaz verjamem vase in v svoje sposobnosti.
- Vsak dan sem boljši/-a in močnejši/-a.
- Jaz sem edinstven/-a.
- Jaz sem poseben/-a.
- Vsak dan se učim in napredujem.
- Sam/-a sebi lahko pomagam.
- Lahko pomagam drugim.
- Lahko sem prijazen/-a do drugih, ne glede na situacijo.
- V vseh stvareh vidim lepoto.
- Moje sanje so pomembne in jih bom uresničil/-a s trudom in vztrajnostjo.
Pri ustvarjanju pozitivnih afirmacij je pomembno, da so formulirane na način, ki je za posameznika resničen in pomembno je, da jih izgovarjamo z samozavestjo.
Starši, vzgojitelji, učitelji in vsi, kateri delate z otroki, lahko s pozitivnimi afirmacijmi pomagajo graditi močno in zdravo samopodobo, ter razvijati pozitiven odnos do sebe in sveta okoli sebe.
“Ne moremo spremeniti sveta, dokler se ne spremenimo sami.” – Nelson Mandela