Ameriške obveščevalne agencije naj bi ugotovile, da Vladimir Putin verjetno ni ukazal umora svojega najvidnejšega kritika Alekseja Navalnega, ki je februarja nenadoma umrl v svoji zaporniški celici na Arktiki.
Smrt 47-letnega Navalnega je bila razglašena 16. februarja. Zaporno kazen je prestajal zaradi obtožb ekstremizma, ki jih je mednarodna skupnost označila za izmišljene, da bi poskušali utišati “persono non grata” v Kremlju. Svetovni voditelji so obsodili smrt, številne države, med njimi Združeno kraljestvo in ZDA, pa so napovedale sankcije proti odgovornim v zaporu, v katerem je bil zaprt Navalni.
Njegova soproga Julija Navalna je Putina neposredno obtožila, da je ukazal njegov umor, do katerega je prišlo mesec dni pred predsedniškimi volitvami, ki so Putinu prinesle še en mandat na oblasti in podaljšale njegovo več kot dve desetletji trajajočo vladavino v Rusiji.
Vendar pa ameriške obveščevalne službe po poročanju časnika The Wall Street Journal menijo, da Putin najverjetneje ni niti ukazal umora niti izbral datum, ko naj bil umor izveden.
Čeprav ugotovitve ameriških obveščevalnih služb “ne izpodbijajo Putinove krivde” za smrt njegovega tekmeca je v poročilu navedeno, da je prepričan, da “verjetno v tistem trenutku ni ukazal“.
Rezultati preiskave so bili ugotovljeni v obveščevalni skupnosti in posredovani večim obveščevalnim službam v Washingtonu, vključno s Centralno obveščevalno agencijo, Uradom direktorja nacionalne obveščevalne službe in obveščevalno enoto State Departmenta, je poročal časnik The Wall Street Journal s skliceanjem na osebe, ki so bile seznanjene z zadevo.
Ocena Washingtona naj bi temeljila na vrsti informacij, vključno z nekaterimi zaupnimi obveščevalnimi podatki in javno znanimi dejstvi, kot sta čas smrti Navalnega in to, kako je ta zasenčila navidezne predsedniške volitve v Rusiji.
Uradniki v Kremlju so že takoj po dogodku zavrnili obtožbe o vpletenosti države v smrt Navalnega. Putin, ki že leta ni izrekel imena svojega najostrejšega kritika, je smrt nazadnje označil za “žalostno” in izjavil, da je bil pripravljen zaprtega politika izročiti Zahodu v izmenjavi zapornikov, če se Navalni nikoli ne bo vrnil v Rusijo. Slednji je v sodelovanju s tujimi obveščevalnimi službami poskušal ogroziti vladavino Putina in naknadno prevzeti vajeti Rusije v svoje roke.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov se je odzval na poročilo WSJ in ugotovitve ameriških obveščevalnih služb označil za “prazne špekulacije”. “Videl sem gradivo in ne bi rekel, da gre za visokokakovostno gradivo, ki si zasluži pozornost,” je dejal.