Ali lahko izbira poklica vpliva na tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni? Nova študija, objavljena v britanski medicinski reviji BMJ, kaže, da poklica, kot sta voznik taksija ali reševalnega vozila, zmanjšata verjetnost za razvoj te bolezni. Raziskava nakazuje, da intenzivna uporaba prostorske navigacije in spomina ščiti možgane, zlasti hipokampus, pred spremembami, ki jih povzroča demenca.
Vloga navigacije pri zaščiti možganov
Hipokampus, del možganov, ki je ključen za spomin in prostorsko orientacijo, je pogosto prvi predel, ki ga prizadene Alzheimerjeva bolezen. Raziskovalci s harvardske medicinske šole so analizirali stopnjo umrljivosti zaradi Alzheimerjeve bolezni v ZDA med letoma 2020 in 2022.
Rezultati so pokazali, da je bilo v splošni populaciji 1,69 odstotka smrti povezanih z Alzheimerjevo boleznijo. Pri voznikih taksijev je bil ta odstotek nižji – 1,03, pri voznikih reševalnih vozil pa še nižji, le 0,91. Ti poklici vključujejo pogosto uporabo navigacijskih sposobnosti, kar lahko krepi in ohranja delovanje hipokampusa.
Dolgoletne spremembe v možganih
V pretekli raziskavi, opravljeni v Veliki Britaniji, so znanstveniki pri voznikih taksijev v Londonu zaznali funkcionalne spremembe v hipokampusu. Ti vozniki so skozi leta morali uporabljati svoj spomin za zapomnitev in priklic zemljevidov ter ulic, kar je prispevalo k izboljšanju njihovih kognitivnih sposobnosti.
Kaj pomeni za vsakdanje življenje?
Soavtorji študije opozarjajo, da trenutni rezultati ne dokazujejo vzročnosti. Možno je, da so ljudje z boljšimi navigacijskimi sposobnostmi že od začetka bolj nagnjeni k izbiri poklicev, ki zahtevajo prostorsko obdelavo podatkov. Kljub temu raziskovalci poudarjajo pomen aktivnosti, ki spodbujajo spomin in prostorsko orientacijo, pri ohranjanju zdravja možganov.
Kaj lahko storimo?
Čeprav uporaba GPS-a poenostavi življenje, raziskovalci priporočajo, da vsake toliko časa poskusimo navigirati brez tehnologije. To lahko pripomore k aktivaciji in treningu spomina. Aktivnosti, ki vključujejo prostorsko obdelavo, kot so igranje iger z zemljevidi, učenje novih poti ali celo reševanje ugank, lahko pozitivno vplivajo na zdravje možganov.
Raziskava poudarja pomen poklicne in vsakodnevne mentalne aktivnosti pri preprečevanju degenerativnih možganskih bolezni.