V prvih devetih mesecih leta 2023 so prihodki RTV Slovenija znašali nekaj manj kot 110,2 milijona evrov, medtem ko so odhodki dosegli 110,7 milijona evrov. Primanjkljaj je tako znašal dobrih 550.000 evrov, kar je bistveno manj od načrtovanih 2,2 milijona evrov. Do konca leta pa naj bi se primanjkljaj povzpel na približno 2,5 milijona evrov, kljub prizadevanjem uprave, da bi ga zmanjšali, je na seji sveta zavoda povedala generalna direktorica Natalija Gorščak.
Uprava zavoda se že sooča z izzivi pri pripravi finančnega načrta za leto 2024. Po besedah Gorščakove bodo morali povečati trženjske prihodke v vseh enotah, medtem ko bodo zaradi povečanih pričakovanj gledalcev, ki bodo posledica povišanja RTV-prispevka s 1. januarjem 2024, več sredstev namenili za programsko produkcijo.
Zvišanje stroškov dela bo eden največjih finančnih izzivov v prihodnjem letu. Na podlagi že sprejetih uredb se pričakuje, da bodo stroški dela presegli letošnje za več kot sedem milijonov evrov. Dogovorjeni dvig plač v javnem sektorju bo zahteval dodatnih milijon evrov zgolj za odpravo odbitka na izobrazbo. Zvišanje najnižjih plač bo prineslo dodatnih 3,3 milijona evrov stroškov, vsak razred napredovanja pa zavodu prinaša 700.000 evrov letnih stroškov. RTV Slovenija zato pričakuje, da bo država krila te stroške, saj izdatke narekuje nov plačni zakon.
Uprava pričakuje nekaj dodatnih sredstev iz urada vlade za narodnosti, pogovori o natančni višini še potekajo. Načrtujejo tudi prihranke pri pošiljanju položnic za RTV-prispevek in s tem, da ne bodo nadomestili določenih kadrov. Poleg tega pričakujejo vračilo vloženih sredstev v energetsko prenovo stavb, ki so se začela letos in se bodo nadaljevala v prihodnje.
Kljub pričakovanemu dvigu RTV-prispevka s 1. januarjem, predsednik sveta zavoda Goran Forbici opozarja, da to ne bo rešilo vseh finančnih težav. Zavod po njegovih ocenah pričakuje primanjkljaj v višini osem do devet milijonov evrov v letu 2024, kar predstavlja resen izziv za prihodnje delovanje RTV Slovenija.