Ladja s pomočjo naj bi danes odplula proti Gazi. Špansko plovilo Open Arms bo predvidoma odplulo s ciprskega pristanišča Larnaka, kjer čaka na dovoljenje za dostavo nujno potrebne humanitarne pomoči. Ciper je Gazi najbližja EU država.
Predsednica Evropske komisije je v petek izjavila, da se ladja s humanitarno pomočjo pripravlja na odhod s Cipra proti Gazi, medtem ko so mednarodni donatorji vzpostavili pomorski koridor za oskrbo obleganega ozemlja, ki se po petih mesecih vojne sooča z vsesplošno lakoto.
Odprtje koridorja in nedavni začetek zračnih prevozov pomoči sta pokazala, da je humanitarna kriza v Gazi vse bolj zaskrbljujoča in da je mednarodna skupnost pripravljena zaobiti izraelske omejitve.
Po podatkih ZN je četrtina prebivalcev Gaze na robu lakote, otroci pa umirajo od lakote. Ladja, ki naj bi v Gazo prispela v naslednjih dneh, pripada španski dobrodelni organizaciji Open Arms. Vlekla bo barko z 200 tonami hrane, ki jo je zagotovila ameriška dobrodelna organizacija World Central Kitchen.
Ladja naj bi iz ciprskega pristanišča Larnaka predvidoma odplula danes in bo plula približno dva do tri dni preden bo prispela na neznano lokacijo ob obali Gaze. Tam naj bi skupina World Central Kitchen gradila začasni pomol za sprejem ladje. Za zapleteno zadnjo fazo bodo nato uporabili pontonske čolne, ki bodo barko odvlekli do pomola.
Omeniti velja, da je za zbiranje sredstev in organizacijo 200 ton hrane in pomoči poskrbela organizacija Open Arms. Z zbiranjem in organizacijo so veliko pred tem, ko je Evropske komisija razglasila začetek varnega koridorja. Ustanovitelj organizacije Oscar Camps je povedal, da je njegova skupina dostavo načrtovala že dva meseca. Za AP je izjavil, “Ne vem, ali narodi nameravajo narediti kaj večjega, vendar delamo vse, kar je v naši moči,” je dejal Camps. Skupina iz zasebnih donacij je zbrala 3 milijone evrov. Dodal je, da ga ne skrbi toliko varnost ladje kot “varnost in življenja ljudi, ki so v Gazi”.
“Pred tremi tedni je ladja #OpenArms prispela na Ciper na skupno misijo z @WCK. Kar se je sprva zdelo nemogoče, je zdaj na pragu uresničitve,“ je zapisano na računu Open Arms X.
Kot smo že poročali, je predsednik Joe Biden v govoru o stanju v Uniji napovedal načrte za zagotavljanje pomoči Gazi po morju. Še pred Bidnovo napovedjo pa je 7. transportna brigada vojske že pripravljala opremo.
Ukaze so prejeli pred govorom: V njem je bilo naročeno, naj ob obali Gaze zgradijo plavajoči pristan, ki bo prebivalcem Gaze zagotavljal možnost dostave hrane in druge nujno potrebne pomoči. Pomoč je nujna, saj je Izrael močno omejil kopenske poti v Gazo in tako praktično onemogočil dotok pomoči.
V tej zapleteni operaciji sodeluje okoli 1.000 ameriških vojakov in ne bo opravljena čez noč. Generalmajor zračnih sil Pat Ryder, tiskovni predstavnik Pentagona, je novinarjem povedal, da bo trajalo več tednov, preden se bo vse skupaj zaključilo. Nekateri uradniki pravijo, da bo trajalo približno dva meseca. Poleg logističnih izzivov bo operacija odvisna tudi od sodelovanja Izraela, ki pa ni zagotovljeno.
Zakaj graditi začasno plavajoče pristanišče?
Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi je izraelska vojska v napadih ubila že več kot 30.000 palestinskih civilistov. Posledica vojne med Izraelom in Hamasom je uničujoča humanitarna katastrofa. Pod pretvezo boja s Hamasom v Gazi umira na tisoče civilistov za ceno vsakega pripadnika Hamasa.
Združeni narodi pravijo, da se praktično vseh 2,3 milijona prebivalcev Gaze bori za hrano. Več kot pol milijona jih je trenutno življenjsko ogroženih zaradi lakote. Številni ljudje so se za preživetje preusmerili v uživanje živalske krme. Posebej občutljivi so otroci in novorojenčki. Tisti, ki jih niso pokončale bombe, zdaj umirajo zaradi lakote in dehidracije.
Dostava hrane, medicinskih pripomočkov in druge pomoči je praktično nemogoča zaradi nenehnih spopadov in težav pri usklajevanju z izraelsko vojsko. Slednja je zaradi “inšpekcij” blokirala poti in upočasnila dostavo.
Tovornjaki s humanitarno pomočjo morajo od mejnega prehoda Rafa z Egiptom ali mejnega prehoda Kerem Šalom z Izraelom, ki sta na južnem robu Gaze, voziti skozi konfliktno območje, da dosežejo večinoma odrezana območja na severu. Zato je humanitarna kriza največja prav na severu Gaze.
Celo ameriška administracija je razočarana, ker so njena prizadevanja za okrepitev pomoči Gazi naletele na ovire, ki jih je postavlja Izrael, njen tesni zaveznik.
Prejšnji teden so ZDA začele z letalskimi prevozi pomoči za Gazo. Vendar pa lahko zagotovili le omejeno količino pomoči, ki morda ne bo dosegla tistih najbolj potrebnih pomoči. Biden je v svojem četrtkovem nagovoru naročil vojski, naj na obali Gaze zgradi začasni pomol, “ki bo lahko sprejel velike ladje s hrano, vodo, zdravili in začasnimi zatočišči“. Dodal je, da bo pomol “omogočil znatno povečanje količine humanitarne pomoči, ki vsak dan prihaja v Gazo”.