Ta teden je v Sahari, največji vroči puščavi na svetu, prišlo do izjemnega vremenskega pojava. Močno deževje je zajelo tudi najbolj suhe dele, kjer avgusta in septembra običajno ni padavin. V le nekaj dneh je v teh območjih padlo kar petkrat več padavin, kot je povprečje za celo leto.
Državi Mali in Mavretanija, ki sta večinoma pokriti s Saharsko puščavo in Sahelom, se soočata z neobičajno visokimi količinami padavin. V Sudanu, kjer je Saharo prekrilo močno deževje, so nastale poplave, ki so terjale 31 življenj, saj je deroča voda odnesla domove številnih prebivalcev.
Tudi v Maroku so močne padavine povzročile poplave, saj trda in izsušena puščavska tla niso mogla vpiti tolikšne količine vode.
Deževje v Sahari bi lahko vplivalo tudi na vremenske razmere drugje po svetu. Znanstveniki menijo, da je prav ta nenavadno velika količina padavin v Sahari eden izmed razlogov, zakaj je letos v Atlantiku nastalo manj orkanov kot običajno. Tropski valovi, ki se pogosto razvijejo v orkane, iz osrednje Afrike niso bili tako močni kot prejšnja leta.
Vremenske napovedi za september kažejo, da bo v nekaterih delih Sahare padlo kar 30- do 50-krat več padavin, kot je običajno za ta mesec. Dež bo padal na območjih, ki običajno prejmejo zelo malo ali nič padavin.
Puščava Sahara, ki pokriva večino severne Afrike, je v zadnjih nekaj sto tisoč letih doživela velike spremembe temperature in vlage. Čeprav je danes zelo suha, znanstveniki napovedujejo, da bo čez približno 15.000 let ponovno postala zelena oaza.